Diecezja
Tak dla życia

Tak dla życia

Życie to dar dany nam wszystkim przez Boga Ojca. Solidaryzujemy się wszyscy w jednym celu, jakim jest obrona życia. Budujemy cywilizację miłości.

Domowy Kościół, gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie i Diakonia Życia zapraszają wszystkich członków wspólnot katolickich, stowarzyszeń i ruchów, kapłanów, całe rodziny, małżonków, dzieci, młodzież, studentów, wychowawców, wszystkie osoby niezrzeszone, a chętne do wzięcia udziału w marszu w obronie życia. Jak co roku będzie miał on miejsce w Święto Młodzianków, 28 grudnia. W Siedlcach rozpocznie się o 18.00 w parafii pw. Bożego Ciała, od Mszy św. celebrowanej przez ks. bp. Zbigniewa Kiernikowskiego. Po niej nastąpi przemarsz do katedry, w trakcie którego uczestnicy odmówią różaniec. W katedrze natomiast wysłuchają katechezy biskupa „Etyczna ocena metody in vitro”, a po nabożeństwie ekspiacyjnym będą modlić się w intencji życia. Spotkanie zakończy Apel Jasnogórski. Podobne marsze zaplanowano także w Białej Podlaskiej, Łukowie i Włodawie.


3 PYTANIA

Ks. Mariusz Czyżak – moderator rejonowy Domowego Kościoła

Jakie przesłanie towarzyszy Marszom Życia?

Marsz w obronie życia jest organizowany w Siedlcach po raz 13. Pierwszy odbył się w Święto Młodzianków, 28 grudnia 1998 r. Rozpoczął się Eucharystią w parafii Bożego Ciała, po której uczestnicy przemaszerowali do parafii św. Teresy. Domowy Kościół – gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie oraz ks. bp Jan Wiktor Nowak chcieli pokazać, że życie to dar od Boga Ojca i tego daru nie wolno zniszczyć.

Organizując te marsze, chcemy wyraźnie i stanowczo powiedzieć, że życie ma być szanowane od naturalnego poczęcia aż do naturalnej śmierci. Każdy marsz jest też uroczystym zakończeniem modlitwy Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego a nienarodzonego, która jest podejmowana 25 marca, w Zwiastowanie Pańskie.

Skąd pomysł takiej formy manifestacji?

Marszu w obronie życia nie nazwałbym manifestacją, ale jest to wyjście ze wspólną modlitwą poza świątynie, gdzie zawsze, na koniec marszu, następuje ekspiacja za grzechy przeciwko życiu. Mówimy też wszystkim, że nie może dziś powtarzać się to, co stało ponad 2 tysiące lat temu: Jezus – Życie przyszedł do swoich, a swoi go nie przyjęli.

W tym roku marsz ten ma dodatkowy wymiar. Jest to zdecydowany głos przeciwko ustawie dopuszczającej zapłodnienie in vitro, którą chce się wprowadzić w Polsce. Ks. Biskup Ordynariusz wygłosi katechezę na temat etycznej oceny tej metody.

Do kogo należy ten głos?

W marszu biorą udział przedstawiciele wszystkich grup: od prezydenta Siedlec po wszystkich, którzy chcą modlić się i ofiarować swój trud w obronie życia tych najbardziej bezbronnych, bo nienarodzonych dzieci. Zapraszamy członków wspólnot katolickich, stowarzyszeń i ruchów, kapłanów i małżonków, wychowawców oraz studentów, młodzież i dzieci – powiedzmy wszyscy jednym, ale zdecydowanym głosem: „Tak dla Życia”, „Nie dla zabijania i niszczenia Życia”.

KL