Kultura
UG WIŚNIEW
UG WIŚNIEW

Tak dziękowano za plony

W niedzielę 8 września podczas gminno-parafialnych w Wiśniewie dożynek mieszkańcy dziękowali za zebrane plony świętowali.

Uroczystości rozpoczęły się w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Jezusowego od Mszy św., której przewodniczył proboszcz ks. kan. Marek Matusik. Po Eucharystii, przy akompaniamencie Kolejowej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Tomasza Gronowskiego, korowód dożynkowy przemaszerował na skwer 600-lecia, gdzie miało miejsce dalsze świętowanie. Zebranych przywitała wójt gminy Wiśniew Barbara Rybaczewska.

– Dożynki są ważne dla wszystkich, bo przypominają, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na nasze stoły chleb. Jest ona podstawą ludzkiej egzystencji. Nic i nikt tego nie przekreśli – podkreśliła, a następnie przypomniała słowa św. Jana Pawła II: „Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, czarnej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia, były gotowe tej ziemi strzec i bronić”. – Stoi przed nami wspaniały pachnący bochen chleba upieczony z tegorocznych zbiorów, które wyrastały i dojrzewały na tej ziemi. Dziękujemy za ten wymowny dar. Doceniamy, jak wiele pracy, wyrzeczeń i hartu ducha wymagały tegorocznie żniwa – zapewniła.

 

Atrakcji nie brakowało

Starostowie dożynek Monika Jastrzębska i Damian Sulej przekazali wójt bochen chleba, którym włodarz wraz z przewodniczącym rady gminy Waldemarem Jasińskim dzielili się z mieszkańcami i gośćmi, wśród których byli m.in. poseł Krzysztof Mulawa, przedstawiciele samorządu powiatowego, miasta Siedlce, wójtów sąsiednich gmin.

Następnie wręczono odznakę honorową „Zasłużony dla rolnictwa”. Otrzymał ją Tomasz Kajka z Wiśniewa-Kolonii, który od 27 lat prowadzi gospodarstwo, a dziś zajmuje się uprawą kukurydzy. Swoja wiedzą i doświadczeniem chętnie dzieli się z innymi.

Część artystyczną rozpoczął Zespół Ludowy „Wiśniewiacy” im. Zbigniewa Myrchy, wykonując m.in. „Polkę wiśniewską”. Na scenie zaprezentowały się też zespoły ludowe z całej gminy i okolic. W programie znalazły się pokazy akademii kawashi, zumba kids oraz mam talent show. Nie zabrakło dodatkowych atrakcji, m.in. strefy aktywności i animacji dla dzieci, wesołego miasteczka, dmuchańców. Można było spróbować wojskowej grochówki, a o strefę gastronomiczną zadbały koła gospodyń wiejskich.

Zagrała Kapela Szwagry. Do tańca porwała gwiazda wieczoru – Piękni i Młodzi Dawid Narożny. Dożynki zakończyły cygańska biesiada i zabawa pod gołym niebem z zespołem Fenix-New.

DY