Tańcem, śpiewem i słowem
Reżyserem i choreografem spektaklu – zaprezentowanego w niedzielne popołudnie w ramach cyklu „Rodzinna Niedziela w Teatrze’ – jest Iwona Maria Orzełowska. Nie bez powodu prezydent Siedlec, dzieląc się z widzami wrażeniami, stwierdził z uznaniem: „Pani Iwona to kobieta-teatr!”.
Uniwersalne przesłanie
„Opowieść wigilijna” to należąca do klasyki literatury światowej historia przemiany skąpca w człowieka hojnego i dobrego dla innych. Przed spotkaniem duchów Bożego Narodzenia dla głównego bohatera – Ebenezera Scrooge’a liczą się tylko pieniądze. Dopiero wizyta dziwnych gości uświadamia mu, jak marne i bezcelowe jest życie, jeśli człowiek nie dość, że nie umie dzielić się z innymi tym, co ma, to nie potrafi cieszyć się drobiazgami… Bajka? Tak, ale z głębokim, uniwersalnym przesłaniem. Właśnie dlatego opowiadanie Karola Dickensa zatytułowane „Kolęda prozą”, a powstałe w 1843 r. doczekało się tak wielu teatralnych i filmowych adaptacji. Najgłębszą wymowę zyskują oczywiście tuż przed najbardziej rodzinnymi ze świąt – Bożym Narodzeniem. Dlatego spektakl w wykonaniu siedleckich artystów stanowi – w czasie, gdy dzielimy się prezentami i dobrem – niezwykły podarunek dla widzów.
Ambitna realizacja
Co zachwyciło publiczność w spektaklu będącym najnowszą produkcją Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce? Zgodnie z zapowiedzią dyrektora Mariusza Orzełowskiego pierwszy akt stanowił przedsmak tego, co reżyser zaserwuje w drugiej części widowiska. W warstwie ideowej – tak właśnie było. Przemiana Scrooge’a – w tej roli wystąpił Krzysztof Barabasz – poprzedzona przez swoistą wędrówkę w czasie i przestrzeni, stanowiła puentę. I była tym, na co czekaliśmy w myśl zasady, że to dobro zwycięża… Jednak estetyczne gusta przybyłych na spektakl zaspokoił już akt pierwszy ze spektakularnym zakończeniem, w którym popis dali nie tylko artyści, ale też operatorzy dźwięku i zawiadujący oświetleniem sceny.
Taniec w roli głównej
W „towarzystwie” znakomitej muzyki i ciekawej choreografii na scenie pojawia się w „Opowieści wigilijnej” około osiemdziesięciu aktorów i tancerzy. Przedstawienie okazało się ucztą dla pasjonatów tańca. Nie zawiedli się fani zespołu Caro Dance – na scenie brylował Bartosz Osik, który świetnie spisał się także jako aktor w trudnej roli Boba Cratchita. Oczywiście wielkie brawa należą się całej aktorsko-tanecznej obsadzie przedstawienia. A reżyserowi i choreografowi I. Orzełowskiej – dużo uznania za doskonałe zgranie artystów, budowanie nastroju i realizację przesłania „Opowieści wigilijnej”.
KL