Kultura
Tańczą już 20 lat

Tańczą już 20 lat

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy” kończy 20 lat. W sobotę 28 września odbył się jubileuszowy koncert, na którym wystąpili obecni oraz byli członkowie grupy. Ludowe pieśni i tańce, a także piosenki rzeszowskie i warszawskie wykonywało na scenie w sumie ponad 200 osób!

Łukowiacy to zespół będący jedną z największych wizytówek Łukowa. Członkowie grupy od 20 lat występują na scenach Polski i w wielu państwach Europy. W 2004 r. zaprezentowali swoją twórczość i umiejętności na papieskiej audiencji u Jana Pawła II w Watykanie. Przez lata artyści pokonali ponad 60 tys. km i zagrali ponad 300 koncertów w różnych częściach Polski i zagranicą, zdobywając wiele nagród i wyróżnień. Na przestrzeni lat w Łukowiakach śpiewało i tańczyło ponad 1 tys. osób z Łukowa i innych miejscowości. Okazją do uczczenia 20 urodzin Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy” był okolicznościowy koncert zorganizowany w sobotę 28 września w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Łukowie. Artyści zaprezentowali się publiczności w pięknym stylu.

Na scenie można było zobaczyć wszystkich członków grupy, których na co dzień jest blisko 150. To dzieci i młodzież w wieku od dziewięciu do 19 lat. Absolwenci Łukowiaków powrócili z tańcami i przyśpiewkami rzeszowskimi oraz w układzie „Przedwojenna Warszawa”. Było też premierowe wykonanie. Najstarsza grupa zaprezentowała tańce i przyśpiewki Lachów Sądeckich.

Po ponad dwugodzinnej tanecznej uczcie przyszedł czas na podziękowania. Rozpoczęli je goście z zaprzyjaźnionych zespołów z kraju i zagranicy, następnie parlamentarzyści, przedstawiciele władz województwa lubelskiego, samorządowcy z terenu powiatu łukowskiego. Starosta łukowski Dariusz Szustek poinformował zgromadzoną publiczność, że Grzegorz Rzymowski, twórca i założyciel Łukowiaków otrzyma wkrótce odznaczenie od ministra kultury.

Na koniec publiczność odśpiewała zespołowi gromkie „100 lat”.


Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy” powstał w 1999 r. przy Łukowskim Ośrodku Kultury. Kierownictwo grupy stanowią: Grzegorz Rzymowski (założyciel i dyrektor zespołu), Małgorzata Wardak (choreografia), Stanisław Zarzycki (kierownictwo muzyczne) i Wojciech Zielonka (opracowania wokalne). Grupę wspierają także wolontariusze, głównie rodzice dzieci i młodzieży – tancerzy i muzyków. Wsparcie oferują też samorządy.

MD