Kultura
Źródło: AW
Źródło: AW

Taniec to ich życie

25 października w Białej Podlaskiej odbył się I Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego Amigo Dance. W zmaganiach wzięło udział 150 par.

O puchary rywalizowali ze sobą tancerze z Warszawy, Radomia, Kraśnika, Białegostoku, Lublina, no i oczywiście z Białej Podlaskiej. Impreza składała się z trzech bloków. W pierwszej części swoje umiejętności pokazały dzieci w wieku 9-11 lat (klasa E), w drugiej 12- i 13-latkowie (klasa EC) oraz 15- i 16-latkowie (klasa EDCB). Na koniec na parkiet wkroczyli tancerze, którzy ukończyli 15 rok życia (klasa EDCB).

Młodzi ludzie musieli wykazać się znajomością tańców klasycznych i latynoamerykańskich. Najpierw zaprezentowali walc angielski i wiedeński, tango oraz fokstrota. Potem przyszedł czas na bardziej dynamiczne kroki cza-czy, samby, rumby i jive’a. Siedmioosobowe jury oceniało m.in. technikę tańca, grację, styl i umiejętności. Tancerze walczyli o puchary oraz punkty pozwalające im przejść do wyższych klas tanecznych.

Pasja i praca

Impreza miała prestiżowy charakter, co podkreślali zarówno sami organizatorzy, jak i uczestnicy. Młodzi zaprezentowali wysoki poziom umiejętności, do zawodów zostali przygotowani przez profesjonalistów. Tancerzom towarzyszyli rodzice, którzy pomagali w ostatnich przygotowaniach i podtrzymywali ich na duchu. Na twarzach uczestników widać było wielką radość, taniec to ich życie, a udział w turniejach jest okazją do sprawdzenia swoich umiejętności.

Widownia podziwiała nie tylko talenty taneczne młodych, ale także stroje, które zachwycały kolorami i krojem. Muzyka, feria barw i niesamowite zdolności tancerzy sprawiły, że ta szara i mokra październikowa niedziela stała się weselsza.

Technika i koordynacja

– Taniec nie jest łatwym sportem, wymaga wielu wyrzeczeń i wysiłku. W mojej rodzinie tańczy się od dzieciństwa, nie wyobrażam sobie życia bez treningów i tańca. To moja pasją – mówił Michał Jankowski reprezentujący na turnieju radomską szkołę tańca. Chłopak uczy się tańczyć od 5 lat.

– W tańcu najważniejsza jest technika i koordynacja ruchowa. Aby wziąć udział w zmaganiach, trzeba mieć duże umiejętności – tłumaczy Karolina Zielony, partnerka Michała.

Zmagania odbywały się w hali sportowej IV Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica w Białej Podlaskiej. Popisy oglądali rodzice tancerzy, którzy przyjechali wraz z nimi, oraz bialczanie. Warto było tam przyjść! Barwne widowisko zakończyło się około 20.00.

Organizatorami turnieju był Klub Tańca Sportowego „Amino Dance”, Osiedlowy Klub Kultury „Eureka” oraz IV LO im. Stanisława Staszica.

Agnieszka Wawryniuk