Targowe spotkania
W sobotę, 14 czerwca, przez cztery godziny można było korzystać z propozycji, jakie oferowali wystawcy. A wśród nich gościli przedsiębiorcy z firm prywatnych, a także przedstawiciele organizacji oraz instytucji otwartych na bezpośrednie spotkania z przyszłymi pracownikami. Tegoroczne Targi Pracy to wiele różnych miejsc zatrudnienia - głównie z branży transportowej, motoryzacyjnej i gastronomicznej, spożywczej, handlu i usług oraz branży produkcyjnej. Poszukiwani byli m.in.: informatycy, programiści, graficy komputerowi, sprzedawcy, elektromonterzy, kierowcy, konsultanci obsługi klienta, telemarketerzy oraz mechanicy.
– Zdecydowaliśmy się wyjść do bezrobotnych z naszą ofertą i pokazać, jakie stanowiska pracy mamy do zaoferowania. Aktualnie szukamy mechanika i diagnosty samochodowego, doradcy serwisowego oraz operatora myjni. Zgromadziłam naprawdę pokaźną bazę zainteresowanych osób – mówi przedstawicielka firmy Carsed. Stanowisko marketów Carlos również było często odwiedzane. – Chcemy zatrudnić sprzedawców, kasjerów, kierowcę samochodu ciężarowego i robotnika budowlanego. Zależy nam na dobrych pracownikach, więc już na miejscu przeprowadzamy wstępne rozmowy z zainteresowanymi – podkreśliła Irena Soszyńska.
Edukacja i praca
Prezentowane były również oferty firm szkoleniowych, uczelni wyższych, szkół policealnych oraz instytucji rynku pracy. – Siedlecki Zespół Medycznych Szkół Policealnych co roku gości na targach. Uczymy konkretnego zawodu, chcemy więc pokazywać swoją ofertę i zachęcać do skorzystania z niej – zaznacza dyrektor Urszula Łukasiewicz.
Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny pomaga w organizacji targów. – Siedleckie urzędy pracy bardzo chętnie wspierają nasze działania organizowane przez Biuro Karier UPH. Wspólnie szkolimy studentów. Edukacja i praca są bowiem ze sobą bardzo powiązane. Kształcimy ludzi tak, by byli jak najlepiej przygotowani do wejścia na rynek pracy i z taką ofertą tu przychodzimy – mówi Krzysztof Kalinowski.
Informacje i nagrody
Co ważne, do dyspozycji zwiedzających byli pracownicy urzędu, którzy udzielali niezbędnych informacji. – Nasze stoisko odwiedzali i pracodawcy, i bezrobotni. W obliczu zmian, jakie niesie ze sobą ustawa o zatrudnieniu, padały pytania przede wszystkim o nowe formy wsparcia. Zainteresowani proszą o pomoc w napisaniu dokumentów aplikacyjnych, a młodzi ludzie interesują się możliwością stażu zawodowego – wyjaśnia pracownik punktu informacyjnego PUP.
Wzorem ubiegłego roku w podziękowaniu za dobrą współpracę z urzędem pracy oraz aktywny udział w kreowaniu rynku pracy wręczono statuetki wyróżnionym pracodawcom.
MOIM ZDANIEM
Wojciech Kudelski, prezydent Siedlec
Urząd pracy jest pośrednikiem, który ma za zadanie skojarzyć ze sobą tych, którzy pracy poszukują, z tymi, którzy oferują zatrudnienie. Dzisiejsza inicjatywa jest doskonałym narzędziem w tego typu komunikacji. W czasach, kiedy wartością niepodważalną jest praca, bo przekłada się ona bezpośrednio na jakość życia, tworzenie platformy porozumienia i wzajemnego wsparcia staje się niezwykle ważne. Rolą samorządu natomiast jest stworzenie dobrej bazy nowym przedsiębiorcom, czyli przyszłym pracodawcom, by mieli dobre warunki do realizowania swoich inwestycji na terenie miasta i w okolicy.
Ewa Marchel, dyrektor PUP w Siedlcach
Cieszy fakt, że z roku na rok przybywa zainteresowanych naszymi targowymi spotkaniami. Świadczy to o tym, że są one potrzebne zarówno pracodawcom, jak i osobom poszukującym zatrudnienia. Tu nie zawiera się umów, ale jest okazja do nawiązania kontaktu. Mam więc nadzieję, że dla wielu Targi Pracy okażą się czasem spędzonym efektywnie, zaowocują dalszymi indywidualnymi rozmowami z potencjalnymi pracodawcami i przyczynią się do rozwiązania przynajmniej części problemów związanych z zatrudnieniem.
GU