Opinie
Źródło: FOTOLIA
Źródło: FOTOLIA

Tata – niezastąpiony!

Konieczne jest odzyskanie społecznego przekonania, że miejsce oraz zadania ojca w rodzinie i dla rodziny mają wagę jedyną i niezastąpioną - apelował św. Jan Paweł II, przypominając o zadaniach stojących przed współczesnymi ojcami.

Chociaż na temat rodziny oraz roli rodziców św. Jan Paweł II - nazwany po kanonizacji Papieżem Rodziny - wypowiadał się wielokrotnie, swoiste kompendium wiedzy o istocie rodziny chrześcijańskiej stanowi adhortacja apostolska Familiaris consortio z 1981 r. Przypomina w niej m.in., że małżeństwo, jak i rodzina jest komunią - głęboką wspólnotą.

„Wedle zamysłu Bożego, małżeństwo jest podstawą szerszej wspólnoty rodzinnej, ponieważ sama instytucja małżeństwa i miłość małżeńska są skierowane ku rodzeniu i wychowaniu potomstwa, w którym znajdują swoje uwieńczenie (…) W ten sposób małżonkowie, oddając się sobie, wydają z siebie nową rzeczywistość-dziecko, żywe odbicie ich miłości, trwały znak jedności małżeńskiej oraz żywą i nierozłączną syntezę ojcostwa i macierzyństwa. Stawszy się rodzicami, małżonkowie otrzymują od Boga dar nowej odpowiedzialności. Ich miłość rodzicielska ma się stać dla dzieci widzialnym znakiem tej samej miłości Boga, «od której bierze nazwę wszelkie ojcostwo na niebie i na ziemi»” – czytamy.

W komunii z żoną

Jeden z rozdziałów części zatytułowanej „Zadania rodziny chrześcijańskiej” kieruje uwagę na powinności ojca wobec najbliższych. „Wewnątrz komunii-wspólnoty małżeńskiej i rodzinnej mężczyzna jest powołany, aby żył w świadomości swego daru oraz roli męża i ojca” – czytamy. Podkreślając, że w małżonce mężczyzna widzi wypełnienie się zamysłu Bożego, św. ...

KL

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł