Aktualności
Tatarska impreza

Tatarska impreza

V spotkanie z kulturą tatarską potrwa dwa dni. Impreza rozpocznie się 13 lipca.

W sobotę o godz. 16.00 zaplanowano zwiedzanie tatarskiego cmentarza. Od 17.00 do 20.00 potrwają warsztaty strzelania z łuku. W tym czasie przy miejscowej świetlicy rozegrana zostanie także militarna gra terenowa. Potem przewidziano projekcję filmów o Studziance.

Najwięcej atrakcji przygotowano jednak na niedzielę. Oficjalne rozpoczęcie imprezy nastąpi o godz. 13.00. Inauguracji będzie towarzyszyło otwarcie wystawy o pułkowniku Józefie Koryckim ze Studzianki. Tego dnia do miejscowości przybędą także tatarskie delegacje gmin wyznaniowych. Po przemówieniach nastąpi prezentacja grup odtwarzających jednostki militarne. Przed zgromadzonymi pokażą się m.in. Kresowe Bractwo Strzelców Kurkowych imienia „Orła Białego oraz ASG Korpus Wschodni z Terespola. Potem zaplanowano zwiedzanie tatarskiego cmentarza. Po mizarze oprowadzą przewodnicy, którzy będą opowiadać o zwyczajach pogrzebowych muzułmanów.

Dla wytrwałych

Przed 15.00 rozpocznie się V Tatarski Turniej Rodzinny. Z myślą o drużynach przygotowano wiele ciekawych konkurencji. Wśród nich będą m.in. rzut podkową do celu, rzut łuczniczą strzałą, strzelanie z łuku i wiązanie rzemieni. W przerwie wystąpi zespół Studzianczanie. Potem przyjdzie czas na bieganie. O 16.00 wystartują dzieci i młodzież. Godzinę później rozpocznie się „Tatarska Piątka”. Jej dystans to 5, 28 km!

– Trasa będzie przebiegać polnymi drogami. Start i meta zostaną zorganizowane przy szkole podstawowej w Studziance, gdzie do 1915 r. stał meczet. Celem zawodów jest popularyzacja biegania, jako formy czynnego wypoczynku i promocja walorów przyrodniczych gminy Łomazy. Bieg odbywa się pod patronatem Waldemara Droździuka, wójta gminy Łomazy – mówi Łuksza Węda, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka, które jest głównym organizatorem imprezy.

Ograniczona liczba

W „Tatarskiej Piątce” mogą wziąć udział osoby, które w dniu 14 lipca 2013 r. będą miały ukończone 13 lat. Zgłoszenia można wysyłać drogą elektroniczną (poprzez formularz na stronie www.studzianka.pl) do 8 lipca 2013 r.

– Po tym terminie udział w biegach będzie można zgłosić w biurze zawodów. Jest tylko jeden warunek. Wyznaczamy limit chętnych. Ich liczba nie może przekroczyć setki. Pamiętajmy więc, że liczy się kolejność zgłoszeń. W ubiegłym roku w biegach wzięło udział blisko 90 zawodników i zawodniczek z regionu oraz z sąsiednich województw. W tym roku sklasyfikujemy m.in. kobiety, mężczyzn, najszybszych mieszkańców Studzianki i gminy Łomazy – tłumaczy Ł. Węda.

Dodaje, że „II Tatarskiej Piątce” towarzyszyć będzie rywalizacja dzieci i młodzieży na  dystansach: „Małe Nadzieje” 400 m (rocznik 2005 i mł.), bieg „Szkolniaka” 600 m (rocznik 2001-2004) oraz bieg „Młodzików” 1200m (rocznik 1997-2000).  Szczegółowe informacje dotyczące regulaminu biegów zamieszczono na www.studzianka.pl.

Podczas spotkania z kulturą tatarską będzie można spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku i wyrabianiu naczyń na kole garncarskim. Organizatorzy zaplanowali także wystawę militariów oraz konkursy wiedzy o Studziance i Tatarach. Podczas imprezy stowarzyszenie będzie promowało kwartalnik „Echo Studzianki”. Nie zabraknie też tatarskiej kuchni i muzyki.

Udział w imprezie jest bezpłatny.

AWAW