Region
Źródło: KN
Źródło: KN

Temida na swoim

W piątek, 2 grudnia oddano do użytku nowy budynek sądu rejonowego i prokuratury.

Na uroczystość przybyło ponad dwustu zaproszonych gości, którzy przed uroczystym przecięciem wstęgi zwiedzili gmach w towarzystwie prezes sądu Jolanty Latoch.

– Data oficjalnego otwarcia sądu rejonowego i prokuratury nie jest przypadkowa. Pierwszy wpis w dzienniku budowy tego budynku miał również miejsce 2 grudnia, tylko że 2008 r. – mówił prezes Sądu Okręgowego w Lublinie Krzysztof Wojtaszek. –

– Jest to obiekt na miarę XXI w., posiadający wszystkie nowinki technologiczne typu rozmowy wideo, elektroniczne księgi, a także inne rzeczy, pomagające sprawniej i bezpieczniej funkcjonować tego typu urzędowi – przekonywał.

Wśród gości nie zabrakło również przedstawicieli ministerstw, sądownictwa, prokuratury, urzędu marszałkowskiego oraz lokalnych władz powiatu i miasta.

– Chciałbym podziękować kilku osobom, dzięki którym ta inwestycja doszła do skutku. Pierwszą z nich jest poseł Szczepan Skomra, który pomysł wybudowania nowego gmachu przekazał ministrowi Grzegorzowi Kurczukowi, a ten z kolei, podczas wizyty w Radzyniu, zaakceptował nasz wniosek. Osobą zasługującą na słowa uznania jest też poseł Tadeusz Sławecki, który w Warszawie pilnował, aby wszystko przebiegało sprawnie i terminowo. Ostatnie słowo należało do ministra Mariana Cichosza, który wcisnął klawisz „enter”, uruchamiający procedurę inwestycyjną – mówił burmistrz Witold Kowalczyk.

Głos zabrał również starosta radzyński Lucjan Kotwica: – Spotykamy się w wyjątkowym dla Radzynia i całej społeczności regionu dniu. Wielkie podziękowania należą się burmistrzowi W. Kowalczykowi i mojemu poprzednikowi Jerzemu Kułakowi. Dzięki ich twórczej inwencji, zaangażowaniu, uporowi i kreatywnej współpracy możemy dzisiaj świętować. Nie można zapomnieć o ówczesnych posłach S. Skomrze i T. Sławeckim, którzy wykazali się dużym talentem negocjacyjnym i doprowadzili do realizacji tej budowy – podkreślał szef powiatu.

Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie Piotr Sendecki, w formie pewnego rodzaju sentymentu do byłej już siedziby radzyńskiego sądu, przekazał prezes Jolancie Latoch obraz upamiętniający, jak określił, to piękne i magiczne miejsce – pałac Potockich.

Na zakończenie głos zabrali gospodarze uroczystości, prezes sądu J. Latoch oraz prokurator Janusz Syczyński.

– To przełomowy dzień dla radzyńskiego sądu. Czekaliśmy na niego od lat, pracując w trudnych warunkach lokalowych, gdzie realizacja zadań z zakresu wymiaru sprawiedliwości stawała się coraz większym wyzwaniem. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i realizacji tej inwestycji – mówiła prezes Latoch.

Mowę końcową wygłosił prokurator Syczyński: – Dziękuję za to, że ludzie, dzięki którym powstał ten budynek, nie bali się marzyć i dążyli do wyznaczonego przez siebie celu. Słowa uznania należą się również byłej prezes radzyńskiego sądu Dorocie Domańskiej, która z wdziękiem, elegancją i wielkim zaangażowaniem podchodziła do tworzenia instytucji.

Tuż po zakończeniu okolicznościowych przemówień, dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi, a ks. prałat Roman Wiszniewski poświęcił nową siedzibę radzyńskiej Temidy.

Na zakończenie uroczystości zebrani wysłuchali recitalu w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej imienia Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim.

Karol Niewęgłowski