Historia

Ten dzień zapisze się w historii

28 września w Orchówku świętowano 95-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej. Uroczystość została połączona z otwarciem remizo-świetlicy.

W nowym obiekcie miejsce do działalności znajdą OSP, Koła Gospodyń Wiejskich, zespół śpiewaczy Orchowianki i rada sołecka. W nowoczesnym budynku o powierzchni 600 m² będzie funkcjonowała również biblioteka publiczna z szeroką ofertą kulturalną dla mieszkańców. Na realizację przedsięwzięcia gmina Włodawa otrzymała dofinansowanie ze środków rządowego funduszu Polski Ład w kwocie niemal 4 mln zł przy łącznym koszcie inwestycji sięgającym ponad 6 mln zł.

Czas radości i dumy

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele św. Jana Jałmużnika, którą celebrowali aktualny i były proboszcz: o. Tomasz Mędrek i o. Jacek Romanek. Odnosząc się do czytania z Listu do Tymoteusza: „Weź udział w trudach i przeciwnościach jako dobry żołnierz Chrystusa Jezusa”, o. T. Mędrek nawiązał do służby druhów ochotników. – Sytuacje, takie jak ostatnia powódź, pokazują, że strażacy są pierwsi w niesieniu pomocy. Bracia i siostry zostawiają swoich bliskich i dobytek, aby ratować życie innych. Dzisiejsze słowo Boże mówi, aby stanąć do walki. I tak czynicie, zmagając się z żywiołami tego świata: ogniem, wodą, powietrzem, ale jest jeszcze jeden – zły duch, który chce człowieka zniszczyć. Bóg nas zaprasza, aby chronić to, co doczesne, ale także to, co najcenniejsze – swoje życie wieczne. W modlitwie do św. Floriana prosimy, aby pomógł stłumić płomienie naszych namiętności, a w dalszej kolejności – zachował od pożaru – mówił kapucyn.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli na plac przed remizą, gdzie miały miejsce przemówienia okolicznościowe, wręczanie odznaczeń oraz otwarcie i poświęcenie remizo-świetlicy. W programie były też występy lokalnych zespołów, m.in. zespołu śpiewaczego Orchowianki, festyn z atrakcjami dla dzieci oraz poczęstunek dla wszystkich obecnych. – Jest to dzień, który zapisze się w historii naszej społeczności jako czas radości, wdzięczności i dumy. Otwarcie remizo-świetlicy to nie tylko efekt wielu miesięcy pracy i zaangażowania, ale również symbol jedności mieszkańców – mówił Dariusz Semeniuk, wójt gminy Włodawa, dziękując jednocześnie strażakom świętującym jubileusz za długie lata służby.

Obecnie straż pożarna w Orchówku zrzesza ponad 70 druhen i druhów, każdego roku w jej szeregi wstępują kolejni ochotnicy, biorąc czynny udział w szkoleniach i akcjach ratowniczo-gaśniczych. Jednostka współpracuje z Państwową Strażą Pożarną, Lasami Państwowymi, KGW „Orchowianki”, Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II, parafią św. Jana Jałmużnika i lokalnymi organizacjami.

 

Uhonorowani i odznaczeni

W trakcie obchodów przyznano m.in. Odznaki Świętego Floriana „Za Zasługi dla Społeczności Lokalnej”. Uhonorowano nimi: Ryszarda Bieleckiego, Ryszarda Rysio, Andrzeja Bereściuka, Pawła Matczuka i Pawła Czobodę. Medalem honorowym im. Bolesława Chomicza został odznaczony dh Adam Kot, a Złotym Znakiem Związku OSP RP – dh Adam Rusiński.

Ponadto wręczono złote, srebrne i brązowe odznaki „Za zasługi dla pożarnictwa województwa lubelskiego” oraz „Zasłużony dla Gminy Włodawa” – za wieloletnią pracę na rzecz lokalnej społeczności. Kilkunastu strażaków ochotników zostało uhonorowanych odznaką „Strażak wzorowy”. Z inicjatywy wójta gminy Włodawa przyznano też honorowe tytuły „Zasłużony Obywatel Gminy Włodawa”, które podczas uroczystości otrzymało 18 mieszkańców wyróżniających się pracą na rzecz wsi i gminy. W tym gronie znaleźli się: Halina Budner, Zdzisław Chomiuk, Antoni Czoboda, Jadwiga Czoboda, Stanisław Czoboda, Władysława Horszczaruk, Krystyna Jurczuk, Krystyna Kisiel, Andrzej Korneluk, Janusz Korneluk, Walentyna Kunc, Magdalena Oniszczuk, Halina Pastuszak, Maria Połynkin, Franciszek Prokurat, Janina Rusińska, o. J. Romanek i Antonina Szolle.

OSP w zarysie

Założycielami Ochotniczej Straży Pożarnej we wsi Orchówek byli: Kazimierz Jakubowicz, Władysław Kossyk, Bazyli Piotrowski, Stefan Piotrowski i Leon Kratiuk. W 1929 r. w szeregi wstąpiło 16 członków. Na zebraniu wiejskim z udziałem przedstawicieli komendy Powiatowej Straży Pożarnej we Włodawie postanowiono, że strażacy będą pełnić warty nocne po dwóch, aby pilnować dobytku mieszkańców, a w razie pożaru odpowiednio szybko zareagować. Były one opłacane – 10 kg zboża od „komina” rocznie. Wpływy z zebranego i sprzedanego zboża zasilały kasę OSP. Dzięki tym funduszom w 1933 r. zakupiono materiał i uszyto mundury. W tym samym roku OSP otrzymała: pompę dwucylindrową ręczną, węże ssawne i tłoczne, bosaki, tłumice, hydronetkę i dwa beczkowozy dwukołowe. Furmanami byli wtedy: Jan Karaczewski i Grzegorz Prokopiuk. Sprzęt strażacki przechowywano u komendanta straży B. Piotrowskiego. W 1934 r. przystąpiono do budowy nad bużyskiem obok kościoła remizo-świetlicy, która podczas wojny spaliła się wraz z częścią wsi. OSP często brała udział w gaszeniu pożarów w Okunince, Włodawie, okolicznych lasach i innych miejscowościach.

W 1945 r. komenda powiatowa włodawskiej straży przekazała tutejszej OSP jedną motopompę „angielkę”, drabinę Szczerbowskiego, bosaki i tłumice. Sprzęt umieszczono w murowanej oborze oddanej w użytkowanie OSP przez Gromadzką Radę Narodową we Włodawie.

W 1961 r. OSP otrzymała motopompę M-800, a rok później syrenę elektryczną. W latach 1964-1974 przy OSP działała drużyna żeńska w składzie: Teresa Czoboda, Aleksandra Guziak, Janina Guziak, Stanisława Kałużna, Teresa Korneluk, Maria Stefaniuk, Franciszka Pasternak, Maria Pruszkowska i Halina Soroka. W tym czasie funkcjonowała także harcerska drużyna pożarnicza, do której należeli: Ryszard Bielecki, Krzysztof Chomiuk, Jan Dejniczuk, Tadeusz Dejniczuk, Wiesław Kossyk, Marian Paszkiewicz, Henryk Suprynowicz, Zdzisław Suprynowicz, Jan Wołczuk, Mieczysław Wojnarowski.

W 1966 r. na walnym zebraniu członków OSP postanowiono rozbudować remizę. Zgromadzono materiały budowlane i zebrano pieniądze od mieszkańców wsi, uzyskano także pomoc w zakupie materiałów od PSP we Włodawie i GRN. W 1971 r. zostały wykonane fundamenty w czynie społecznym – 22 lipca budynek stanął w stanie surowym, a jesienią został pokryty dachem. Rok później położono tynki i wykonano prace malarskie. W 1988 r. przeprowadzono (w czynie społecznym) remont i przebudowę remizo-świetlicy. W 1992 r. gmina Włodawa przekazała jednostce samochód pożarniczy Star 266. W 1997 r. OSP została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, zaś z okazji jubileuszu 70-lecia utworzenia jednostki nadano jej sztandar.

W latach 2004-2008 przy OSP działały Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze dziewcząt i chłopców, które brały czynny udział w zawodach sportowo-pożarniczych, zdobywając czołowe miejsca. Ponownie zawiązała się też kobieca drużyna pożarnicza.

Joanna Szubstarska