Kościół
PIXABAY.COM
PIXABAY.COM

To jest dzisiaj

Przed nami ważne dni: Niedziela Męki Pańskiej, Wielki Tydzień, Triduum Paschalne. To nie tylko wspomnienie historii, uczczenie wydarzeń mających kluczowe znaczenie dla naszej wiary i naszego zbawienia.

Spojrzenie li tylko z perspektywy chronologii na przeszłe wydarzenia, jako coś dokonanego, zamkniętego, w sposób dramatyczny zubożyłyby naszą celebrację. W jednej z pierwszych scen w „Pasji” Mela Gibsona pada szczególne pytanie. Jezus zostaje powalony i straż świątynna prowadzi Go przed Sanhedryn. W pewnym momencie, mocno uderzony, pada na ziemię. W tej samej chwili kamera pokazuje Maryję i Marię Magdalenę, jak wiedzione intuicją budzą się z niespokojnego snu.

Ta druga zadaje pytanie: „Ma nishtana halayla haze mi kol halaylot?” – „Czym różni się ta noc od wszystkich innych nocy?”. Jest to kanoniczne pytanie, które w czasie Sederu, czyli żydowskiej uczty paschalnej, zadaje przewodniczącemu najmłodszy jej uczestnik, otwierając w ten sposób Haggadah shel pesach – dziękczynną i rytualną opowieść o wyzwoleniu z niewoli egipskiej. Niesamowicie brzmi zestawienie słów Marii Magdaleny – w momencie, gdy rozpoczyna się Pascha Chrystusa – z żydowską liturią. „Dziecko nie pyta ojca rodziny o to, czym różniła się tamta noc, tysiące lat temu, kiedy Pan poraził pierworodnych Egiptu i wyprowadził swój lud «ręką mocną i wyprężonym ramieniem»” – tłumaczy Tomasz Dekert („To jest dzisiaj”, w: „Triduum Paschalne. Przewodnik”, W drodze). Chodzi o TĘ noc! Nowego wymiaru nabierają te słowa w zestawieniu z frazą, która pojawia się w anaforze liturii Wielkiego Czwartku: „On to w dzień przed swoją męką, TO JEST DZISIAJ wziął ten przesławny kielich w swoje święte i czcigodne ręce…” . Wydaje się za nas. ...

Siedlanowski Ks. Paweł

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł