Kultura
Źródło: BZ
Źródło: BZ

To moje wyobrażenie świata

W Galerii ES swoje barwne obrazy prezentuje Katarzyna Zwolińska, absolwentka Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie.

Uroczyste otwarcie wystawy prac malarskich artystki odbyło się 10 września. Na spotkanie z Katarzyną Zwolińską przybyło wielu miłośników sztuki, którzy podziwiali urzekające fakturalne obrazy i rozmawiali z ich autorką.

Barwne obrazy K. Zwolińskiej są znane w Polsce i za granicą. Goszczą w wielu galeriach, na wystawach i w domach prywatnych kolekcjonerów. Malarka może pochwalić się udziałem w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i poza nim, m.in. we Włoszech, w Japonii, Hiszpanii, Niemczech i Syrii. W swoim dorobku artystycznym K. Zwolińska posiada kilkanaście wystaw indywidualnych. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień.

Artystka już trzykrotnie uczestniczyła w plenerach organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Międzyrzecu, więc jej obrazy można było oglądać miejscowej galerii na poplenerowych wystawach. – Na plenerach mogę podziwiać piękne krajobrazy. Poznaję także wspaniałych ludzi. Lubię wracać w te okolice – przyznaje artystka, która po raz pierwszy zaprezentowała swoje prace na wystawie indywidualnej.

Artystka studiowała w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. – Od czasów studiów moje malarstwo bardzo zmieniło się. Kiedyś malowałam ciemne obrazy, klatki schodowe i wnętrza. W pewnym momencie pomyślałam sobie: dlaczego nie kolor, dlaczego nie pokazać piękna? Dzisiaj maluję spokój, ciszę i kolor. To moje wyobrażenie świata – przyznaje K. Zwolińska, podkreślając, że wciąż poszukuje znaku i języka, który powiedziałby o jej fascynacjach kolorem i światłem oraz oddałby to wszystko, co czuje podczas kontemplacji, pejzażu i późniejszego malowania go. – Inspiruję się naturą. Nie odzwierciedlam wszystkiego wprost. To moje wyobrażenia, moja fascynacja kolorem, fakturą i przestrzenią – dodaje artystka.

Wystawa fakturalnych, barwnych obrazów Katarzyny Zwolińskiej będzie gościć w Galerii ES do 12 października.

BZ