Aktualności
To nurtuje seniorów

To nurtuje seniorów

Bialscy seniorzy biorą sprawy w swoje ręce i proponują rozwiązania, które wesprą ich zdrowie.

Początek roku stał się okazją do spotkania zespołu ds. zdrowia, promocji i profilaktyki zdrowotnej Bialskiej Rady Seniorów, reprezentowanego przez przewodniczącego Stanisława Pietrasa oraz Irenę Mikiciuk, z dyrektorem ds. medycznych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej dr. n. med. Pawłem Chwalukiem. – Podczas rozmowy poruszyliśmy problemy dotyczące opieki zdrowotnej oraz profilaktyki – mówi S. Pietras. Nie zabrakło również kwestii, która dla wielu osób bywa przykra, a mianowicie komentarzy ze strony lekarzy związanych z wiekiem pacjenta, jakie padają w gabinetach podczas wizyt seniorów. – W dyskusji przekazaliśmy całe spektrum odczuć psychicznych, w tym tych po usłyszeniu niestosownych wypowiedzi – tłumaczą S. Pietras oraz I. Mikiciuk z uwagą, że poproszono władze szpitala o przyjrzenie się problemowi. Te z kolei zobowiązały się do omówienia tej kwestii z kadrą.

 

Kulejąca profilaktyka

Przedstawiciele bialskich seniorów wskazywali również na brak dostępności np. badań cytologicznych dla kobiet powyżej 59 roku życia oraz mammografii powyżej 74 roku życia. – W obu tych grupach wiekowych występuje zachorowalność oraz umieralność na nowotwory złośliwe – zauważa I. Mikiciuk, dodając, że profilaktyka pozwoliłyby na skuteczne leczenie. – Wnioskowaliśmy też o rozważenie przesiewowego badania poziomu witaminy D wśród seniorów, gdyż w tej grupie wiekowej występuje często jej niedobór, co skutkuje niedomaganiem zdrowotnym na wielu płaszczyznach – zaznacza. Przedstawiciele BRS podczas spotkania otrzymali informacje o nowo powstałych poradniach, w tym m.in. reumatologicznej i neurochirurgicznej czy gastroenterologicznej.

 

Nowe możliwości

– Cieszymy się, że tematy edukacji zdrowotnej i profilaktyki są poruszane podczas spotkań BRS – zauważa Magdalena Us, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej. – Nasza placówka organizuje eventy prozdrowotne oraz realizuje szereg badań profilaktycznych. Staramy się czynić to cyklicznie i docierać do szerokiego grona mieszkańców naszego miasta i regionu, w tym do seniorów – podkreśla, zdradzając, że na marzec zaplanowane jest kolejne wydarzenie, które będzie dotyczyło chorób serca. – Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom osób starszych, uruchomiliśmy również Wirtualny Klub Seniora – dodaje. – To ma być wyjątkowe miejsce, które ułatwi nam komunikację i pozwoli na przekazanie jak najszerszej wiedzy prozdrowotnej poprzez edukację, aktywizację, integrację i profilaktykę. Przystąpienie do naszego projektu to same benefity dla uczestnika.