Diecezja
Źródło: LI
Źródło: LI

To wielka sprawa: należeć do Boga

Kościół pragnie podziękować za dar osób życia konsekrowanego - mówił bp Kazimierz Gurda podczas Eucharystii dziękczynnej, sprawowanej 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, w siedleckiej katedrze.

Uroczystości z okazji XXI Dnia Życia Konsekrowanego poprzedziło czuwanie modlitewne. Prezentacji instytutów życia konsekrowanego, instytutów świeckich oraz stowarzyszeń życia apostolskiego posługujących na terenie diecezji siedleckiej dokonali: ks. Roman Frąckowiak - mistrz nowicjatu Zgromadzenia Księży Marianów w Skórcu, referent ds. życia konsekrowanego diecezji siedleckiej, oraz s. Teresa Skorupska ze Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej, przełożona domu wspólnoty w Miastkowie k. Garwolina.

Eucharystia pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy rozpoczęła się od obrzędu błogosławieństwa świec oraz procesyjnego wejścia osób życia konsekrowanego z zapalonymi świecami. Do ich symboliki nawiązał ksiądz biskup w homilii. – Zapalona świeca jest symbolem światła, jakie wnosi w nasze życie Boży Syn, narodzony z Maryi Dziewicy. Dzięki temu światłu możemy bezpiecznie iść drogą wiary – mówił, przypominając, że wiara rodzi się z Bożego słowa i do niego prowadzi. Następnie odniósł się do Ewangelii o ofiarowaniu Panu Bogu małego Jezusa, przyniesionego do świątyni przez Józefa i Maryję. – Jest w tym momencie zawarta prawda o przynależności każdego człowieka do Boga – podkreślił bp Gurda, przypominając, że złączenie naszego życia z Jezusem dokonuje się przez sakrament chrztu św.

Odczytać powołanie

– To wielka sprawa: należeć do Boga. To wielka sprawa dla rodziców, że ich dziecko należy do Boga, że zostało im dane, że ze względu na Boga mają do spełnienia misję: uczynić wszystko, by ich dziecko w swoim życiu od Boga się nie oddaliło i aby wypełniło zadanie, jakie Bóg w swojej mądrości dla niego przewidział – mówił ksiądz biskup. Józef i Maryja dowiedzieli się tego w świątyni jerozolimskiej, od Symeona i Anny. Aby dziecko rodziców chrześcijańskich mogło odczytać drogę swego życia, winno być przyprowadzane do kościoła i wsłuchiwać się w słowo Boże. – Rodzice mają towarzyszyć temu ważnemu procesowi poprzez modlitwę, pomoc w realizowaniu tej drogi. To wielka tajemnica naszego powołania przez Boga. To tajemnica również waszego powołania – mówił bp Gurda, zwracając się do ojców i sióstr zakonnych oraz innych osób życia konsekrowanego.

Wdzięczność i pamięć

– Kościół pragnie podziękować za dar osób życia konsekrowanego – podkreślił bp Gurda, wyliczając różnorodne formy pracy i posługi: zakony kontemplacyjne, zgromadzenia czynne, instytuty życia apostolskiego posługujące w parafiach, przedszkolach, szkołach, domach opieki dla dzieci i dla starszych, instytuty świeckie; przypomniał również o osobach należących do stanu dziewic, wdów i pustelników.

– Dziękujemy za wszystkie osoby konsekrowane – mężczyzn i kobiety – które pochodziły z naszej diecezji lub na jej terenie posługiwały na przestrzeni 200 lat jej istnienia. Jesteśmy jako wspólnota diecezjalna zobowiązani zachować o nich wieczną pamięć – mówił, przypominając postać pochodzącego z Białej Podlaskiej o. Honorata Koźmińskiego, założyciela 14 zgromadzeń zakonnych, ks. Andrzeja Mazurkiewicza – założyciela zgromadzenia sióstr teresek, związanego z Siedlcami ks. Ignacego Kłopotowskiego – założyciela zgromadzenia sióstr nazaretanek – mówił ksiądz biskup. – Dziękujemy dzisiaj Bogu za mądrych chrześcijańskich rodziców niosących płonącą świecę wiary, którą na chrzcie św. przekazali swoim dzieciom. Zapaloną świecę trzymają osoby konsekrowane jako znak własności Chrystusa Oblubieńca w czasie swojej konsekracji – jest ona symbolem światłości i miłości Chrystusa. Dzisiaj wszyscy trzymamy w ręce światło, stajemy wobec Chrystusa i wyznajemy naszą z Nim duchową jedność, naszą do Niego przynależność. Niech to światło Chrystusa oświeca nasze domy i prowadzi do wiecznego królestwa – zakończył kaznodzieja.

Odnowienie ślubów

Ważnym elementem Eucharystii było powtórzenie ślubów czystości, ubóstwa i posłuszeństwo, jakie osoby życia konsekrowanego złożyły w obecności swoich duszpasterzy, by umocnieni łaską Chrystusa mogli nadal świadczyć o Nim w Kościele i w świecie.

Po zakończonej Mszy św. biskupi Kazimierz Gurda i Piotr Sawczuk spotkali się z osobami konsekrowanymi na agapie w Bursie św. Stanisława Kostki.

LA