Kultura
Źródło: KO
Źródło: KO

Tolerancja na płótnie

Przedstawiciele Polski, Rumunii i Turcji wzięli udział w projekcie „Młodzież w działaniu”. Spotkali się, by ideę zrozumienia i tolerancji przekazać w formie plastycznej.

Jak stwierdzili uczestnicy akcji, tak naprawdę nie chodziło o malowanie czy rysowanie. Głównym celem było znalezienie wspólnej płaszczyzny porozumienia, pokazania indywidualności, a jednocześnie znalezienie wspólnego języka dla połączenia wielu wizji.

„Młodzież w działaniu” to projekt unijny dotyczący tolerancji oraz wzajemnego zrozumienia między młodzieżą z różnych krajów. Promuje aktywność obywatelską młodych ludzi, a w szczególności obywatelstwo europejskie. Rozwija poczucie solidarności i promuje tolerancję wśród młodzieży, wzmacnia spójność społeczną w Unii Europejskiej, a także promuje współpracę europejską w zakresie problematyki i działań młodzieżowych. Program nawiązuje do sztuki street artu, czyli sztuki ulicy, jako źródła wielowątkowej wypowiedzi plastycznej, odnoszącej się do tętna współczesnej anatomii miasta.

Siedlecka edycja projektu trwała od 15 do 21 sierpnia. Wzięło w niej udział 30 przedstawicieli Rumunii i Turcji, a także Polacy w większości należący do sekcji plastycznej przy Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach, współorganizatora programu. Młodych ludzi podzielono na trzy grupy wymieszane pod względem kulturowym i językowym. Uczestnicy projektu czas przeznaczali nie tylko na tworzenie, ale i na zwiedzanie miasta, stąd na jednej z instalacji pojawił się fragment „Ekstazy św. Franciszka” El Greca.

Młodzi działali

Podsumowanie projektu, a zarazem pokazanie efektów akcji, odbyło się 21 sierpnia w budynku wydziału humanistycznego Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego. – Nie malowałem i nie rysowałem w ramach „Młodzieży w działaniu”, ale ten projekt zmusił mnie do przemyśleń – przyznał Mariusz Woszczyński, dyrektor MOK. I dodał: – Doszedłem do wniosku, że są dwa rodzaje tolerancji: wewnętrzna i zewnętrzna. Zaciekawiło mnie więc, gdzie leży granica między tym, co jesteśmy w stanie tolerować wewnątrz siebie, a tym, co czasem musimy tolerować na zewnątrz, na pokaz. Nie udało mi się jednak rozwiązać tego problemu.

Tomasz Nowak, koordynator projektu, zwrócił uwagę na to, że w tak krótkim czasie udało się zrealizować potężny temat. – Łatwo nam mówić o tolerancji, wiemy, co to jest… A teraz mamy to nie zwerbalizować, ale opowiedzieć o tym plastycznie. Grupa tych młodych ludzi stanęła na wysokości zadania, po pierwsze – porozumiewania się międzykulturowego, a po drugie – stworzenia, moim zdaniem, bardzo ciekawych prezentacji plastycznych o tolerancji – stwierdził T. Nowak.

Kontakty zaprocentują

– Wspólna praca pokazała, jak ze sobą działać, znajdować porozumienie, kompromis. Zaczerpnęliśmy wiele doświadczeń na przyszłość – powiedział lider grupy z Turcji. – Nie spodziewaliśmy, że efekt będzie tak imponujący, bo na początku projekt wydawał nam się trudny – dodał.

– To był zaledwie tydzień, a mam wrażenie, jakbym wszystkich znał od miesięcy. Myślę, że w tej wielonarodowościowej grupie wytworzyły się wspaniałe przyjaźnie. Nawiązaliśmy kontakty, które, mam nadzieję, będą procentowały w przyszłości – podsumował M. Woszczyński.

Prace uczestników projektu można było obejrzeć tego samego dnia również przed salą „Podlasie”.

KO