Kultura
Źródło: ARCH.
Źródło: ARCH.

Tradycja nagrodzona

Już po raz siódmy odbył się przegląd zespołów śpiewaczych pn. Groch z kapustą po ulańsku na ludową nutę. Imprezę zapoczątkował zespół Tradycja ze Stoku, który w tym roku obchodzi 20-lecie istnienia.

26 września w jubileuszowym spotkaniu wzięło udział 16 zespołów śpiewaczych i trzy grupy teatralne z gminy Ulan, powiatu radzyńskiego i Lubelszczyzny. Tradycja uhonorowana została Nagrodą Kulturalną Województwa Lubelskiego.

– Zespół śpiewaczy wyłonił się z koła gospodyń wiejskich, które powstało ponad 40 lat temu, w 1975 r. – przypomina Anastazja Niewęgłowska, twórczyni zespołu, od początku kierująca grupą. – Staramy się pielęgnować śpiewaczą kulturę ludową i teatralną. Jednak nie tylko wykonujemy pieśni ludowe, kolędy, pieśni postne, ale też gotujemy, wykonujemy wieńce dożynkowe, wijemy palmy wielkanocne – wylicza.

Zespół tworzy sześć pań: A. Niewęgłowska, Bogumiła Wierzejska, Krystyna Mucha, Irena Niewęgłowska, Zofia Nowacka i Alicja Maliszewska. Choć jego nazwa funkcjonuje dopiero od 2005 r., przez lata nie zmienił się profil działania zespołu. Tradycja otrzymała w tym czasie wiele nagród i wyróżnień. – Trochę martwi fakt, że nie mamy następców, choć bardzo się o to staramy – dodaje pani Anastazja.

Mówiąc o przeglądzie

– Na przegląd przyjechaliśmy po raz pierwszy. Już na początku czuć było świetną atmosferę spotkania – podkreśla Olga Śliwińska z grupy teatralnej Już kończymy, działającej przy Radzyńskim Ośrodku Kultury. Młodzi aktorzy zaprezentowali poetycką etiudę ruchową „Od ziarenka do bochenka”, ukazującą metaforycznie pracę rolnika. – Mam nadzieję, że przyjedziemy tu także za rok, z nowym repertuarem – dodaje. Z kolei Marcin Woszczewski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rudzie-Hucie k. Chełma na przegląd przywiózł dwa zespoły śpiewacze. – Do Ulana przyjeżdżamy dwa razy w roku: w maju, kiedy miejscowy GOK organizuje „Teatr w ogrodzie”, oraz jesienią – na przegląd zespołów śpiewaczych. To ciepłe, przyjacielskie spotkanie – zwraca uwagę. – W organizowanym przez nas od 2009 r. ogólnopolskim przeglądzie teatrów amatorskich i monogramistów „Wyżyna teatralna” bierze udział teatrzyk Straszydełka z Ulana, kierowany przez Sławomira Żyłkę. Stał się on już współpartnerem festiwalu – dodaje Woszczewski.

Jubilatki nagrodzone

W trakcie uroczystości panie z Tradycji odebrały Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego, wręczoną w imieniu marszałka województwa lubelskiego. Gratulacje i dyplomy przekazał także Radosław Koczkodaj, wójt gminy Ulan-Majorat. – Cieszymy się, że ta społeczno-kulturalna impreza ma charakter kulturotwórczy i odbywa się przy współudziale instruktorów GOK w Ulanie – mówił o przeglądzie zespołów śpiewaczych. Do życzeń dołączyli się: wójtowie: Radosław Sałata z Bork i Kazimierz Szmal z Rudy-Huty. Były też kwiaty i życzenia od wiceministra MEN Tadeusza Sławeckiego oraz starosty radzyńskiego Lucjana Kotwicy. Podobnie jak panie z zespołu Tradycja, pochodzący ze Stoku proboszcz w parafii Nawiedzenia NMP w Kolembrodach ks. Tadeusz Kot wręczył jubilatkom śpiewniki i zaprosił na przegląd pieśni maryjnej. Gospodynie spotkania zaprezentowały zebranym krótką humoreskę „Chciało się wdowie do raju” – została ona przyjęta gromkimi brawami. Gratulacjom i życzeniom nie było końca.

Małgorzata Kołodziejczyk