Tradycje pogranicza
Wydarzenie, którego pierwsza edycja odbyła się w 1995 r., organizuje Muzeum-Zespół Synagogalny. Poprzez Festiwal Trzech Kultur realizowany jest ekumeniczny program ochrony i promocji miejscowej tradycji pogranicza kultur. Odbywają się koncerty, przedstawienia, wystawy, wykłady, warsztaty i spotkania teatralne. W czasie tych trzech dni zacierają się różnice i trwa dialog kultur.
Izraelskie tańce
Pierwszy dzień tradycyjnie poświęcony jest judaizmowi. Już od godzin porannych w budynkach małej i wielkiej synagogi odbywać się będą spektakle i warsztaty języka hebrajskiego. Po południu na placu synagogalnym będzie można spróbować swoich sił w tańcu izraelskim. Na 17.00 w wielkiej synagodze zaplanowano inaugurację 20 Festiwalu Trzech Kultur, a następnie recitale Tomasza Stockingera i Izabeli Szafrańskiej. Dzień zakończy się potańcówką bałkańską.
Spotkanie z prawosławiem
W sobotę 21 września odbędzie się promocja książki o hetmanie Ludwiku Konstantym Pocieju – fundatorze konwentu oo. paulinów we Włodawie. W związku z tym, że dzień ten poświęcony jest prawosławiu, w programie przewidziano m.in.: spotkanie z językiem starocerkiewnym i nadbużańską gwarą chachłacką oraz panel dyskusyjny „Wokół świąt Narodzenia Najświętszej Marii Panny”, koncert muzyki cerkiewnej.
Cohen w nowych aranżacjach
W niedzielę o 9.00 we włodawskiej cerkwi odbędzie się nabożeństwo z oprawą muzyczną w wykonaniu Chóru Seminarium Duchownego z ukraińskiego Poczajewa. Akcent tego dnia przeniesie się na katolicyzm, dlatego organizatorzy zadbali o festiwalową katechezę muzyczną dla dzieci, warsztaty teatralne i muzykę sakralną – w tym roku w wykonaniu Archidiecezjalnego Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Cantores Lublinenses”. O 18.00 w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego zostanie odprawiona w rycie trydenckim, Msza św. pod przewodnictwem ks. kan. Piotra Paćkowskiego, rektora Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej. O oprawę muzyczną zadba Fletnia Pana.
Dzień zakończy się na placu synagogalnym, gdzie zaplanowano animację multimedialną na fasadzie wielkiej synagogi oraz koncert piosenek Leonarda Cohena w wykonaniu Natalii Kukulskiej, Anity Lipnickiej i Barbary Wrońskiej.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
JS