Kultura
Źródło: TK
Źródło: TK

Trening motywacyjny w bibliotece

Jak zmobilizować się do działania i realizować swoje marzenia? Na te i inne pytania poszukiwali czytelnicy, którzy przyszli na spotkanie z pochodzącą z Ryk autorką książek Joanną Szczepaniak.

Pisarka przyjechała do miasta, by zaprezentować swoja najnowszą publikację „Jak rzucić wszystko i wyjechać na Bali”. Przewrotny tytuł nawiązywał do jednego z profili na facebooku. Grupka internautów zbierała się, by wyjechać do krainy słońca i beztroski. Podobny cel zawiera książka pani Joanny. - Ma pomóc osobom poszukującym siebie i swojej drogi w chaosie, który nas otacza - wyjaśniła pisarka. Aby zachęcić do działania, przekazała słuchaczom 20 rad, które pozwolą przełamać codzienne problemy.

Z wykładu J. Szczepaniak wynikało, że wiele kłopotów można rozwiązać przez konkretne czynności. – Po pierwsze musimy wyjść z naszej strefy komfortu. To, co w życiu ważne, zaczyna się poza nią. Zamykanie się w domowym zaciszu daje tylko złudne poczucie bezpieczeństwa – przekonywała pani Joanna. Na dowód tego niespodziewanie sprezentowała swoją książkę jednej ze słuchaczek. Była to forma nagrody za to, że dziewczyna wyszła ze strefy komfortu i wzięła aktywny udział w wykładzie. – Opuszczenie wygodnego dla nas miejsca często jest doceniane – argumentowała swoje zachowanie pisarka.

Nie była to jedyna sugestia podpowiadająca, jak odnieść sukces we współczesnym świecie. – Powinniśmy wystawić swoje marzenia na „aukcję”. Jeśli obwieścimy światu, że na czymś nam zależy, wtedy szybciej nam się to ziści – zapewniała ekspertka. Dodała również, aby nie rezygnować z marzeń. Jednocześnie zwróciła uwagę na potrzebę wyznaczenia konkretnych celów i planu działania. – Nasze marzenia nie spełnią się, jeśli nie opiszemy ich i nie wyznaczymy im ram czasowych – przestrzegała pisarka.

 

W pułapce psychiki

Zdaniem prelegentki równie ważne są również nastawienie psychiczne i otoczenie, w którym przebywamy. – Każdego dnia ciągle coś nam gra w tle, dlatego powinniśmy docenić ciszę. Dobre pomysły powstają tylko w niej – zauważyła autorka.

Kontynuując wykład, poruszyła też problem treści, jakie słyszymy w mediach. – Dominują krzyki, przemoc i tragedie, a to jeszcze bardziej nas przygnębia. Lepsze efekty przyniesie selekcjonowanie informacji – podkreśliła J. Szczepaniak. Jej zdaniem podobnie rzecz ma się z toksycznymi osobami w najbliższym otoczeniu. – Musimy oczyścić nasze środowisko z ludzi, przy których czujemy dyskomfort albo tracimy energię – sugerowała.

A co z kształtowaniem naszej psychiki? Tu też pisarka miała kilka rad. – Uwierzmy w siłę prawa przyciągania. Gdy nastawimy się na pozytywne myślenie, życie samo będzie nam pomagać – zaznaczyła. – Często nie decydujemy się na coś, bo tacy przecież już jesteśmy. Takie nastawienie przeszkadza nam w rozwoju. Zamiast narzekać, warto kierować się wdzięcznością, a wtedy świat odwzajemni się nam dobrem – przekonuje.

Tomasz Kępka