Diecezja
podlasie24.pl
podlasie24.pl

Trójca Święta odzyskała blask

Po ponaddwuletniej nieobecności do Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach powrócił po renowacji jeden z najstarszych zabytków - pochodzący z pierwszej połowy XVI w. obraz ukazujący Trójcę Świętą.

Na obrazie widzimy półsiedzącą postać Chrystusa jakby dopiero zdjętego z krzyża - po całym Jego ciele spływa krew, ma zamknięte oczy. Jego opadającą na bok głowę podtrzymuje ręka Boga Ojca, który ukazany jest w koronie i masywnym płaszczu podtrzymywanym po bokach przez aniołów. Artyści umęczonego Chrystusa najczęściej przedstawiali wraz z Matką Bożą, zwracając uwagę na Jej cierpienie.

Rzadszy jest w sztuce motyw cierpiącego z Synem Boga Ojca noszący nazwę Compassio Patris – współcierpienie Ojca. Zwykle sięgano po ten temat, chcąc przedstawić Trójcę Świętą. Na obrazie z Muzeum Diecezjalnego Trzecią Osobę Boską – Ducha Świętego symbolizuje gołębica unosząca się nad głową Pana Jezusa.
– Myślę, że obraz, naprawiony, z przywróconą kolorystyką, stanowić będzie dla zwiedzających dużą atrakcję tematyczną i wizualną – mówi dyrektor MD ks. dr Robert Mirończuk. W poniedziałek 18 marca odbył się pokaz odrestaurowanego dzieła. ...

LI

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł