Region
Źródło: ARCH
Źródło: ARCH

Trudna sytuacja

Na terenie powiatu bialskiego i miasta Biała Podlaska bez pracy pozostaje prawie 11 tysięcy osób. Tylu bezrobotnych było zarejestrowanych w miejscowym urzędzie pracy na koniec lipca.

W ubiegłym roku o tej porze z brakiem zatrudnienia borykało się o 560 osób mniej. Aż 19% zarejestrowanych w PUP to ludzie do 25 roku życia. Jak wytłumaczyć to zjawisko?

– Gospodarka nie wytwarza wystarczającej liczby miejsc pracy. Pamiętajmy, że to nie urzędy dają zatrudnienie – mówi Edward Tymoszyński, dyrektor PUP w Białej Podlaskiej. W ostatnich dniach sierpnia na stronie internetowej placówki można było znaleźć ponad 160 ofert pracy. W poprzednich miesiącach było ich zdecydowanie więcej. Bialski pośredniak proponuje również pracę za granicą. Takich ofert jest ponad 200.

A co z aktywizacją bezrobotnych?

– Trudno mi powiedzieć, czy w tym roku będą jeszcze jakieś oferty staży, szkoleń czy prac interwencyjnych. Na chwilę obecną nie mam takiej wiedzy. Ostatni nabór wniosków skończył się 31 lipca. Teraz trwa zawieranie umów. Nie wiem, czy uda się pozyskać kolejne fundusze. Pieniądze na ten cel pochodzą ze środków centralnych. Nie wiem, czy ministerstwo uruchomi kolejną transzę. Jeśli otrzymamy nowe fundusze, poinformujemy o tym na naszej stronie internetowej – wyjaśnia dyrektor PUP.

PUP bez pracy?

W Polsce coraz więcej mówi się o redukcji etatów w urzędach pracy. Ten problem w tym roku na pewno nie będzie dotyczył bialskiej placówki.

– Z ogromną redukcją zatrudnienia zmierzyliśmy się w 2012 r. Było to związane z dużą obniżką środków na funkcjonowanie urzędu. Obniżka sięgała prawie 30%. Nie wiemy, co się stanie po ewentualnej korekcie ustawy, ani jak zachowają się wtedy powiaty. Myślę, że nie powinny nas dotknąć dalsze ograniczenia etatów. Jako urząd – a jesteśmy jedną z ponad 300 takich placówek w Polsce – pod względem stopnia obciążenia zajmujemy dziesiąte miejsce w kraju. Na jednego pracownika przypada u nas ponad 160 zarejestrowanych, podczas gdy w niektórych placówkach na urzędnika przypada ich kilkudziesięciu – wyjaśnia E. Tymoszyński. Dodaje, że na razie nie ma obaw o funkcjonowanie oddziałów w Międzyrzecu Podlaskim i Terespolu.

PUP w Białej Podlaskiej obsługuje teren powiatu bialskiego i miasta Biała Podlaska. Dziś stopa bezrobocia oscyluje tu w okolicach 16%. Dla porównania, w województwie lubelskim wyniosła ona 13,8%, natomiast w kraju – 13,2%.

AWAW