Rozmowy
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Trzeba pójść pod prąd

Rozmowa z ks. Markiem Weresą z Biura Prasowego Diecezji Siedleckiej

Social media mają cechy „eklezjalne” albo „synodalne”. Co to znaczy? Za ich pomocą można komunikować się ze wszystkimi. Niektóre serwisy - np. Twitter - powodują, że wszyscy użytkownicy są równi. Możesz obserwować, kogo chcesz. To w przestrzeni mediów społecznościowych mogę poznać drugiego człowieka, odkryć, co myśli, jak przeżywa daną sytuację i jaki jest jego stosunek do bieżących wydarzeń. Rolą nas - jako wspólnoty Kościoła - jest to, abyśmy przestrzeń internetu ewangelizowali, ale i „humanizowali”. Dziś media społecznościowe są jednym z wielu narzędzi pracy duszpasterskiej, jednak chodzi także o coś więcej - w kontekście wspomnianego orędzia - o dialog. Nasz wewnętrzny i dialog ze światem.

„Wiara rodzi się ze słuchania” – pisze św. Paweł. „Kto nie umie słuchać swojego brata, wkrótce nie będzie już zdolny słuchać także Boga” – czytamy w tegorocznym orędziu papieża Franciszka na 61 Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Ojciec Święty wprost pisze, że w działalności duszpasterskiej najważniejszym dziełem jest „apostolat ucha”.

Papież Franciszek ostatnie orędzie umiejscawia w kontekście ważnego wydarzenia, jakim jest proces synodalny. A przecież – niczym echo – w relacjach synodalnych wracało wskazanie: „był to czas, kiedy słuchaliśmy się siebie nawzajem”. I nie jest to nic odkrywczego, że w naszej codzienności mamy problem ze słuchaniem – zarówno na poziomie debat polityczno-społecznych, relacji rodzinnych i sąsiedzkich czy naszych osobistych. Wciąż bombardują nas informacjami, wpadamy w bańki medialne, jesteśmy skazani na medialny szum. I papież daje nam pewne rozwiązanie.

 

Jako medioznawca? Socjolog?

Jako teolog. Tzn. Ojciec Święty diagnozuje naszą kondycję – jako społeczeństwa informacyjnego – i na to rzuca światło Bożego Objawienia, prawdy, którą przekazuje nam Kościół. Zresztą, nie jest to nic rewolucyjnego, bowiem to samo w swych orędziach czynili Benedykt XVI czy Jan Paweł II.

Papież Franciszek przypomina, że najpierw ja potrzebuję usłyszeć „samego siebie”. Zobaczyć swoje potrzeby, odkryć, że jestem wyjątkowy. ...

Agnieszka Warecka

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł