Region
Źródło: AWAW
Źródło: AWAW

Trzeba umieć rządzić

14 czerwca uroczyście zakończono pierwszą edycję Akademii Nowego Samorządu. W spotkaniu w Białej Podlaskiej wziął udział lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Pomysłodawcą i organizatorem ANS była fundacja senatora Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie”. Zajęcia w ramach akademii trwały od stycznia do maja bieżącego roku. - W projekcie wzięło udział ponad 200 słuchaczy. Wśród nich były osoby, które mają doświadczenia związane z pracą w samorządzie, jak również ci, którzy chcą się dopiero w tej misji realizować. Podkreślaliśmy, że działalność w samorządzie nie jest pracą, ale służbą na rzecz innych - wyjaśnia mówi Wojciech Sumliński, koordynator ANS.

– Zakres naszych szkoleń i wykładów był bardzo szeroki. Tematyka zajęć dotyczyła m.in. wiedzy o samorządzie i oświacie, służby publicznej, finansów, marketingu, public relations i kontaktów z mediami. Uczestników akademii szkolili m.in.: prof. Grażyna Ancyparowicz, była dyrektor departamentu finansów GUS, dziennikarze Michał Karnowski i Witold Gadowski oraz wybitny ekonomista Janusz Szewczak. Łącznie swoją wiedzą dzieliło się 17 wykładowców. Akademia spełniła pokładane w niej nadzieje. Wielu uczestników pytało nawet, czy zajęcia będą kontynuowane – dodał.

Wykłady w ramach akademii odbywały się w Białej Podlaskiej, Parczewie i Radzyniu Podlaskim.

Kompetencje i moralność

Prezes PiS pochwalił inicjatywę i podkreślał, że samorząd może zrobić bardzo dużo dobrego dla lokalnego społeczeństwa. Na początku wystąpienia zaznaczył, że dzielenie Polaków na lepszych i gorszych jest nie tylko szkodliwe, ale i amoralne. Apelował o równe prawa i szanse dla wszystkich obywateli. J. Kaczyński tłumaczył, że wbrew obecnym trendom rozwój ojczyzny nie może rozpoczynać się od wielkich metropolii. Mówił, że każda część kraju winna się rozwijać w tym samym czasie, a do tego potrzebni są energiczni samorządowcy.

– Rządzenia trzeba się jednak najpierw nauczyć. To nieprawda, że wiedza potrzebna jest np. tylko w zawodzie lekarza, ślusarza czy rolnika. Nie każdy może rządzić. Do służby publicznej potrzebne są odpowiednie kompetencje. Podjęcie nauki jest więc bardzo istotne – podkreślał J. Kaczyński. Tłumaczył, że dobry samorządowiec powinien kierować się w służbie wartościami wyższymi. – To podstawowa kwestia. Bez wartości nie można mówić o dobrym życiu publicznym. Dobrym, tzn. takim, które służy ludziom i społeczeństwu. Potrzeba moralnego przełomu i nie widzę powodu, by tego przełomu nie zaczynać tutaj, w Białej Podlaskiej – wyznał prezes PiS.

Do boju!

Uczestnicy akademii chwalą zajęcia i wykłady, których mogli wysłuchać w ciągu ostatnich miesięcy. – Chciałam pogłębić wiedzę. Zajęcia, w których wzięłam udział, z pewnością pomogą mi w starcie w wyborach. Pracuję jako główna księgowa, więc najbliższe były mi zagadnienia związane z finansami i sprawami ekonomicznymi – wyjaśnia Małgorzata Zając, członek zarządu powiatu parczewskiego. – Najbardziej podobały mi się wykłady z prof. G. Ancyparowicz, jej spojrzenie na kwestie emerytalne i społeczne. Dziś przed samorządowcami stoi wiele ważnych zadań, do których należy m.in. zdobywanie i umiejętne wydatkowanie środków europejskich. Ważne, by decyzje podejmowane w samorządach przynosiły wymierne efekty dla społeczeństwa – podsumowuje.

Agnieszka Wawryniuk