Rozmowy
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Trzeba walczyć o życie

W całej Europie październik jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi, a 15 października ustanowiono Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi. Jakie przesłanie niosą te daty?

Mają przypominać kobietom m.in. o tym, że styl życia, jaki prowadzimy, nie pozostaje bez wpływu na zdrowie naszych piersi, że każda z nas może zachorować na raka piersi, ale też zapobiegać zachorowaniom, oraz o tym, jak ważne w procesie zwalczania raka jest wstępne wykrywanie zachorowań.

Polki są świadome znaczenia profilaktyki dla ich zdrowia?

Wydaje mi się, że dzięki wszelkiego rodzaju akcjom informacyjnym ta świadomość rośnie. Nie potwierdzają tego jednak statystyki, ponieważ pod względem wczesnej wykrywalności raka piersi zajmujemy na liście krajów europejskich dość odlegle miejsce.

W przypadku raka piersi profilaktyka jest sprawą kluczową; im wcześniej zdiagnozowana zostanie choroba, tym skuteczniejsze będzie leczenie. Jest to możliwe dzięki regularnemu samobadaniu i poddawaniu się badaniom kontrolnym. Dodam, że profilaktyka stanowi podstawę także w przypadku kobiet, które mają za sobą walkę z rakiem albo są w jej trakcie. Jeżeli nie będziemy się kontrolować, nie będziemy w stałym kontakcie z onkologiem, wszystko może się w naszym życiu odwrócić.

Z raportu kampanii „Pozwól na wsparcie” wynika, że dla 75% naszego społeczeństwa najwięcej lęku polskiego pacjenta wzbudzają choroby nowotworowe. ...

Monika Lipińska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł