Trzeźwy start
Inspiracją w zwróceniu uwagi na młodzież był m.in. synod biskupów nt. „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”, który odwołuje się do współczesnych uwarunkowań życia i rozwoju młodych ludzi. Ks. kan. Andrzej Kieliszek, duszpasterz trzeźwości diecezji siedleckiej, zwraca uwagę, że na tegoroczny Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu trzeba spojrzeć również w kontekście Narodowego Programu Trzeźwości będącego owocem Narodowego Kongresu Trzeźwości, który miał miejsce w 2017 r. - Podczas kongresu, który bez wątpienia był wydarzeniem historycznym, zrodziła się myśl, że jeśli chcemy zatroszczyć się o przyszłość Polski, trzeba zacząć od młodzieży. Pierwszy rok po obchodach stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, niejako wyznaczający nowy etap historii, to dobry moment na rozpoczęcie wdrażania programu - mówi duszpasterz.
Odnosząc się do strategii Narodowego Programu Trzeźwości, ks. A. Kieliszek podkreśla, że jest to program długofalowy. – Zawiera wytyczne, które trzeba realizować przez kilkadziesiąt lat, zabraknie być może jednego pokolenia – uświadamia. Przypomina też, że Kościół nie może pozostać osamotniony w trosce o trzeźwość. Jeśli chcemy osiągać sukcesy na tym polu, zaangażowane muszą być w to dzieło różne środowiska: państwo stanowiące prawo, szkoła, która uczy i wychowuje, samorządy dysponujące środkami finansowymi na profilaktykę i rozwiązywanie problemów alkoholowych. Najwięcej zależy jednak od rodziny, a te podmioty powinny ją tylko wspierać.
– Zaangażowania Kościoła na rzecz trzeźwości nie możemy sprowadzać do duszpasterstwa trzeźwościowego. Właściwie całe duszpasterstwo powinno być ukierunkowane na wychowywanie człowieka Bożego, tj. człowieka dojrzałego, który jest otwarty na wartości, wybiera nie to, co łatwe, ale to, co dobre. ...
LI