Rozmowy
Źródło: MORGUEFILE
Źródło: MORGUEFILE

Trzy dni – jedna uroczystość

Od Mszy Wieczerzy Pańskiej jesteśmy przy naszym Panu, zdumiewając się, jak „do końca nas umiłował”. Ta Msza rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego, zwanego też Triduum Sacrum, a więc trzech świętych dni, w których zatrzymujemy się nad jedną tajemnicą - tajemnicą naszego zbawienia.

Wielu katolików pytanych, kiedy kończy się Wielki Post, odpowiada: w Wielkanoc. Są zdziwieni, kiedy słyszą, że jest inaczej; nie rozumieją do końca idei obchodów Triduum Paschalnego.

Świadomość tego, jak długo trwa Wielki Post i jakie ma znaczenie w przygotowaniu do Triduum Paschalnego, ciągle jest niewielka. Wciąż jeszcze pokutuje w nas przekonanie, że Święta Wielkanocne to dwa dni: Niedziela Zmartwychwstania – z poranną „rezurekcją”, i Poniedziałek Wielkanocny – koniecznie z dyngusem! No i jeszcze w Wielką Sobotę poświęcenie pokarmów. To wszystko jest ważne, ale nie oddaje istoty tych świąt. Faktem jest, że przekonanie to było kształtowane przez wieki takiego właśnie przeżywania Wielkanocy w Kościele. Z drugiej strony – minęło już pół wieku od czasu, gdy Sobór Watykański II zalecił, by powrócić do pierwotnego charakteru obchodów roku liturgicznego, którego centrum stanowi tajemnica paschalna, a wydaje się, że w powszechnym myśleniu niewiele drgnęło w tym względzie.

Wielka szkoda, że tak mało osób i wspólnot w pełni przeżywa Święta Paschalne, właśnie z powodu nieświadomości – bo im nikt nie powiedział, czym one są, bo nie doczytali, nie przeżyli właściwie przygotowanej liturgii. I nie dotyczy to tylko osób świeckich…

Przypomnijmy zatem, czym jest Triduum Paschalne, kiedy się zaczyna, kiedy kończy, co rozważamy w poszczególne dni. ...

(xaa)

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł