Kultura
Źródło: BZ
Źródło: BZ

Trzy dni Kąkolewiska

Pierwszego dnia rozśmieszała nas młodzież. Drugiego publiczność śmiała się z dorosłych kabaretów. Trzeci upłynął pod znakiem walki profesjonalnych kabareciarzy o… ser. Mieszkańcy Kąkolewnicy i okolic na brak humoru w weekend 4-6 października nie mogli narzekać.

Przeglądy kabaretowe w Kąkolewnicy stały się już tradycją. W tym roku odbyły się po raz 14. Jednak po raz pierwszy zabawa z kabaretami trwała aż trzy dni. XIV Wojewódzkie Spotkania Kabaretowe „Kąkolewisko” gromadzą kabareciarzy z różnych stron, w różnym wieku, o różnego rodzaju repertuarze. Przyciągają także publiczność, która ceni sobie kabaretową interpretację szarej rzeczywistości.

4 października na scenie wystąpili uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych. Komisji konkursowej najbardziej podobał się występ kabaretu M.P.A. ze Szkoły Podstawowej w Żakowoli w programie „Szkolne kłopoty” oraz kabaretu Bobry z Zespołu Oświatowego w Brzozowicy Dużej, który zaprezentował program pt. „Patologiczny Internet”. Za scenariusz do tegoż programu wyróżnienie otrzymała Karolina Zień.

Maraton 12 kabaretów

Drugi dzień „Kąkolewiska” okazał się prawdziwym maratonem. Na scenie zaprezentowały się trzy młodzieżowe i dziewięć dorosłych kabaretów z województwa lubelskiego oraz jeden z mazowieckiego. Różnorodność form, stylów i tematów sprawiała, że miejsca na nudę nie było. Wystąpiło kilka kabaretów z naszego regionu, m.in. Młode Lisy z Łobaczewa Małego, Worgulanki z Worgul, Zaścianek z Trzebieszowa i Strefa LO z Liceum Ogólnokształcącego w Międzyrzecu Podlaskim. Wszystkie otrzymały nagrody finansowe i rzeczowe. Komisja konkursowa postanowiła jednak szczególnie docenić i wyróżnić dwa: FiFa-RaFę z Bełżyc za różnorodność skeczy i walkę ze stereotypami w programie „Sport to zdrowie” oraz Szarą Eminencję z Werbkowic za satyrę na biurokrację, butę polityków i skecz pomyłek w programie „Towar wybrakowany”.

Publiczność wybrała zwycięzcę

W trzecim dniu spotkań odbyła się gala kabaretowa. Profesjonalni kabareciarze swoimi autorskimi zabawnymi skeczami walczyli o przychylność publiczności, której zadaniem było wybrać zwycięzcę. Wystąpili: Łukasz „Szampanek” Szymanek z Lublina w programie pt. „Zawodowo” oraz Aleksander Adamczyk – Olo Mim z Rejowca Fabrycznego w programie pt. „Przepraszam, się pomyliłem”. Kabaret Mimika z Lublina zaprezentował autorską interpretację widowiska pt. „The Best of Mimika”, a kabaret Weźrzesz z Kielc wystąpił w programie pt. „Na bogato i na zeszyt”. Największa część publiczności zdecydowała o zwycięstwie kabaretu Weźrzesz (Anetka Kwapisz i Jarek Pająk). Para kabareciarzy otrzymała w nagrodę „Krąg sera Bursztyn” Spółdzielczej Mleczarni SPOMLEK z Radzynia Podlaskiego.

BZ