Aktualności
Tu krzyżować się będą ważne szlaki

Tu krzyżować się będą ważne szlaki

​To tutaj będą krzyżować się dwie ważne trasy - przyszła autostrada A2 i będąca częścią Via Carpatii droga ekspresowa S19. Dlatego miejsce podpisania umowy na budowę blisko 14 km „19” nie jest przypadkowe.

– Wschodnie rejony kraju zasługują na sprawą komunikację – przekonywał Rafał Weber, wiceminister infrastruktury. – Via Carpatia to trasa, która zaktywizuje obszary Polski Wschodniej. Ma być silnikiem rozwoju gospodarczego terenów, przez które będzie przebiegać. Jest kluczowa dla całego województwa lubelskiego. Budowa bezpiecznej i wygodnej drogi ekspresowej pozwoli na sprawniejszy przewóz towarów, dostęp do usług oraz poprawi komfort podróżowania na osi północ-południe. Dzisiejsza umowa istotnie przybliża nas do celu, jakim jest spójny system transportowy kraju – podkreślił.

Za inwestycję wartą 391,5 mln zł odpowiada firma Strabag, której oferta okazała się najtańsza.

W ramach zadania powstanie ok. 13,7 km drogi ekspresowej od granicy województwa mazowieckiego i lubelskiego do końca obwodnicy Międzyrzeca Podlaskiego, która zostanie rozbudowana do dwóch jezdni na odcinku liczącym 6,2 km. Zaplanowano też przebudowę węzłów Międzyrzec Podlaski Północ oraz Południe. Natomiast w miejscowości Łukowsko powstanie węzeł, który będzie realizowany w ramach budowy autostrady A2 i połączy ją ze szlakiem Via Carpatia. Wybudowane zostaną także wiadukt, przejście dla dużych zwierząt, dwa miejsca obsługi podróżnych – w Tuliłowie i Halasach. Odcinek od Międzyrzeca Podlaskiego do północnej granicy województwa lubelskiego ma być gotowy za trzy lata.

– Ta droga to szansa nie tylko na rozwój gospodarczy, ale także na bezpieczeństwo, o którym szczególnie w obliczu zagrożenia, w którym się znaleźliśmy, powinniśmy pamiętać – zwraca uwagę wicestarosta bialski Janusz Skólimowski.


Droga ekspresowa S19 to element międzynarodowego szlaku Via Carpatia łączącego Europę Północną i Południową. W Polsce trasa ta będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać będzie przez województwa: podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. W woj. lubelskim będzie miała docelowo długość 185,4 km.

MD