Historia
KGW Turczanki
KGW Turczanki

Turzec – miejsce wyjątkowe

To tutaj, przychodząc na świat, otwieraliśmy księgę swego życia. Tutaj mieszkali nasi przodkowie, a rodzice pomagali nam dorosnąć do wartości, takich jak: dobro, wiara, tradycja, obyczaj, miłość, przyjaźń - mówi o rodzinnej miejscowości ks. dr Jan Kosmowski MIC.

„Turzec i okolice. 500 lat historii” to publikacja, która wyrosła z dobrych wspomnień o tym miejscu. Ks. dr Jan Kosmowski kieruje archiwum Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Serca NMP. Jest autorem wielu książek dotyczących zgromadzenia. Wiedza zdobyta podczas studiów, jakie odbył na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, historyczna pasja i badawcza rzetelność - w połączeniu z miłością do miejsca urodzenia i ludzi tworzących turzecką społeczność zaowocowały wydaną w tym roku, własnym sumptem, książką „Turzec i okolice”. 500 lat historii”.

„Tęsknota, wspomnienia wydają się coraz piękniejsze. One tkwią gdzieś głęboko w nas i im człowiek jest starszy, z tym większym wzruszeniem i emocjami powraca wspomnieniami w rodzinne strony” – napisał ks. Jan we wstępie. Zaznaczył też, że nie ma miejsc nieciekawych, trzeba tylko chcieć odkryć dzieje miejscowości, z których się wywodzimy.

 

Ciekawa historia

Na kartach niespełna 100-stronicowej książki ks. J. Kosmowski zawarł dzieje powstania i rozwoju wioski Turzec i jej okolic oraz opis życiowej sytuacji mieszkańców. Praca opiera się głównie na źródłach i dokumentach. Autor wykorzystał naukowe opracowania, jak też relacje mieszkańców zebrane w ubiegłym wieku. Wprawdzie redagując materiał, zrezygnował z przypisów z myślą o tym, by książka była łatwiejsza w odbiorze, jednak przywołał wszystkie wykorzystane dokumenty. W historię turzeckiej miejscowości umiejętnie wplótł fakty przekazane mu przez bliskich. Np. ...

LI

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł