Rozmowy
wikipedia.pl
wikipedia.pl

Tutaj cuda dzieją się po cichu

Rozmowa z o. Michałem Bortnikiem OSPPE, rzecznikiem prasowym Jasnej Góry.

Proszę Ojca, sanktuariów maryjnych jest wiele. Dlaczego Jasna Góra jest miejscem tak szczególnym? Na czym polega jej wyjątkowość?

Od samego początku Jasna Góra, a raczej cudowna ikona Matki Bożej tutaj przechowywana, bardzo mocno wpisała się w dzieje Polski. Zaraz po przybyciu na to wzgórze Matka Boża pokazała poprzez cuda i łaski, jakich doświadczali modlący się przed Nią ludzie, iż w sposób szczególny wybrała sobie to miejsce, że stąd pragnie królować w całym naszym narodzie, pragnie się nami opiekować i nas wspierać. Świadczą o tym zarówno historia Polski, jak i zgromadzone tutaj wota dziękczynno-błagalne. Potwierdzają to dary królów, książąt, władców państw, ale nade wszystko prostych ludzi tak licznie tutaj przybywających.

Kiedy jest się na Jasnej Górze po raz pierwszy, zapamiętuje się niewiele: idzie się za tłumem i płacze przed Cudownym Obrazem. Potem chce się wracać, poznawać ją bardziej, być coraz bliżej. Czego przede wszystkim szukają pielgrzymi?

Przytoczone przez panią doświadczenie jest bardzo bliskie sercu pielgrzymów przybywających na Jasną Górę, zwłaszcza tych pieszych. To oni, po pokonaniu wielu setek kilometrów, niejednokrotnie w skwarze lub deszczu, mają bardzo mało czasu na to najbardziej powiedziałbym intymne spotkanie, które stanowi cel ich pielgrzymowania. Jednak chyba każdy, kto choć raz spojrzał tutaj w oczy Maryi, doznaje jakiegoś poruszenia wewnętrznego i chce tutaj wracać – tak, jak się powraca do domu rodzinnego – by móc spotkać się z Matką. ...

Jolanta Krasnowska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł