Kultura
Źródło: JS
Źródło: JS

Ty zawsze przy mnie stój

W Wyrykach po raz piąty odbył się Poleski Festiwal Anielski, który w tym roku nosił hasło „Ty zawsze przy mnie stój”. Zainaugurowała go odprawiona 29 września w wyrykowskiej kaplicy Msza św. ku czci św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała.

Podczas kazania ks. Jarosław Sutryk mówił, że święto przypomina prawdę o istnieniu innego świata, o którym człowiek czasami zapomina - świata duchowego. Archaniołowie są patronami tego duchowego świata, niewyobrażalnie piękniejszego od ziemskiego. Ks. J. Sutryk wskazał na wiarę i słowo Boże, jako wymiary poznawania świata niebieskiego. - Słowo Boże ukazuje, jak wielkie i wspaniałe rzeczy Bóg przygotował w miejscu naszego przeznaczenia. Pełnia miłości, której może chwilami doświadczamy, to tylko zapowiedzi, intuicje w naszym sercu dotyczące tego, jak wielka miłość czeka każdego z nas w niebie - podkreślił kapłan.

Ks. J. Sutryk mówił także o łączności, jaka istnieje między nami a niewidzialnym światem duchowym. – Aniołowie, którzy są pośrednikami, przychodzą do nas, pomagają nam, abyśmy w drodze nie ustali i więcej doświadczali dotknięcia nieba w naszym życiu – zaznaczył. Przypomniał także postać papieża Leona XIII, który miał szczególne nabożeństwo do świętych archaniołów – był m.in. autorem egzorcyzmu do św. Michała Archanioła – i jednocześnie był jednym z największych czcicieli Matki Bożej i różańca. – Cześć do archaniołów to także wskazanie na Maryję, która przez różaniec pociąga nas ku niebu – podsumował kapłan.

 

Pozostały pamiątki

Po Eucharystii dzieci i młodzież spotkała się w Gminnej Bibliotece Publicznej na warsztatach plastycznych pod hasłem „Anielskie ekspresje”. Dziesięcioletnia Alicja, która namalowała rodzinę z aniołem, stwierdziła, że podczas festiwalu można lepiej zrozumieć świat anielski. 13-letnia Martyna miło wspomina ubiegłoroczny festiwal, kiedy powstawały lampiony z aniołami, dlatego chętnie wzięła udział w tegorocznej edycji.

Justyna Torbicz, inicjatorka Poleskiego Festiwalu Anielskiego ze Stowarzyszenia „Koalicja Kulturalna” z Wyryk, mówi, że po festiwalu zawsze zostają pamiątki. – W ubiegłym roku dzieci malowały na słoiczkach postacie aniołów. Tak powstały lampiony, które przez cały październik płonęły w kościele parafialnym w Lubieniu. Podobnie jest przy tej edycji festiwalu; wykonane przez osadzonych we włodawskim zakładzie karnym figurki aniołów zostaną pomalowane, a potem ustawione w naszej świątyni. Natomiast uszyte anioły trafią do wyryckiej biblioteki. Anioł to postać, która kojarzy się z dobrem, która strzeże i pomaga. Anioły przychodzą przecież w ludziach i wydarzeniach – podkreśliła J. Torbicz.

Dzień zakończył się wieczornym pokazem filmu „Jestem Gabriel”.

 

Wspólna modlitwa

W sobotę 30 września, od 10.00 do 16.00, odbywały się zajęcia plastyczne i literackie. Było malowanie gipsowych figur, a także warsztaty szycia i ubierania aniołków pod hasłem „Aniołeczki… Poduszeczki…”. W godzinach wieczornych uczestnicy festiwalu uczestniczyli w Mszy św. w kościele w Lubieniu, a następnie wysłuchali katechezy na temat aniołów – Bożych posłańców. Ks. J. Sutryk, oprowadzając dzieci po lubienieckiej świątyni, prosił o odnajdywanie obecności aniołów. Sobota zakończyła się agapą przy ognisku i „strącaniem gwiazd z nieba”- akcję zainicjował ks. J. Sutryk, proponując wystrzelenie petard w wybrane gwiazdy. W niedzielę 1 października w świątyni parafialnej w Lubieniu oprawę Mszy św. zapewnił lubelski zespół Guadalupe. Członkowie grupy zaprosili do wspólnej modlitwy różańcowej oraz uwielbienia Boga.

 

Pamięć o nieżyjących

Aktywny udział dzieci, młodzieży, a także włączanie się osób dorosłych świadczył o zrealizowaniu jednego z założeń organizatorów festiwalu – integracji miejscowej społeczności, osób z Wyryk, Lubienia, Kaplonos, Zahajek. Kolejny cel organizatorów – zwrócenie uwagi na anioły, Bożych posłańców, a także na rodzinę jako środowisko do właściwego wzrostu duchowego i społecznego – również został osiągnięty.

Pomysł Poleskiego Festiwalu Anielskiego zrodził się jako potrzeba kultywowania pamięci o osobach nieżyjących, które swoim życiem przyczyniły się do czynienia i głoszenia dobra, a także integrowania i aktywizowania lokalnych społeczności. W pierwszym roku festiwalu zorganizowano m.in. kwestę na leczenie i rehabilitację dziewczynki urodzonej z rozszczepem kręgosłupa.

– Działania festiwalowe staramy się podporządkowywać hasłu, które przyświeca każdej edycji. Tak dzieje się od początku, tzn. od 2011 r. – przyznała J. Torbicz. – Pierwsza edycja nosiła hasło „Czyń dobro”, kolejne odnosiły się bezpośrednio do aniołów. W tym roku przypominamy o obecności aniołów w naszym życiu, prosząc ich jednocześnie o opiekę nad nami – dodała inicjatorka festiwalu.

Większość wydarzeń festiwalowych odbywa się przy świątyniach wyryckich oraz w gminnej książnicy. – Biblioteka, nazwana biblioteką inspiracji, daje taką możliwość spotkań – podkreśliła Hanna Czelej, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyrykach. – Festiwal jest dobrą okazją do spotkań. Każdy może tu przyjść, odpocząć, nabrać energii. Festiwal w tym roku nie ma dotacji, pracujemy na materiałach, które posiadamy w swoich zasobach. Znajdują się zdolne osoby, które pomagają w opracowaniu plakatów i są obecne w trakcie trwania festiwalu, pomagając organizatorom – podsumowała dyrektor.

Organizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie „Koalicja Kulturalna” z Wyryk, Gmina Biblioteka Publiczna w Wyrykach oraz Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Mikołaja w Lubieniu.

Joanna Szubstarska