Tydzień zbyt krótki na pomysły
Od 13 do 20 października w Siedlcach trwać będą Dni Kultury Chrześcijańskiej. Co jest celem tego cyklicznego wydarzenia?
W założeniu Dni Kultury Chrześcijańskiej mają popularyzować osobę i nauczanie św. Jana Pawła II. Kolejnych kontekstów refleksji dostarcza tematyka Dni Papieskich. W tym roku, w wybranych wydarzeniach tygodnia, będzie akcentowane zagadnienie starości i cierpienia.
Czas Dni Kultury Chrześcijańskiej jest także formą publicznej manifestacji wiary i chrześcijańskiego stylu życia.
Jakie założenie towarzyszyło układaniu tegorocznego programu Dni Kultury Chrześcijańskiej?
Bardzo jestem wdzięczny wszystkim, którzy, jak zresztą co roku, twórczo i z zaangażowaniem włączyli się w przygotowanie i realizację „Dni”. Muszę przyznać, że pomysłów na tegoroczną edycję było tak wiele, że zwyczajnie tydzień okazał się zbyt krótki. Siłą rzeczy musieliśmy dokonać wyboru, staraliśmy się stworzyć możliwie szeroką w odbiorze ofertę, która ukaże w osobie św. Jana Pawła II autorytet na nasze czasy, a jednocześnie będzie pomocą w zmierzeniu się z zagadnieniem cierpienia i starości.
„Dni” rozpoczyna Dzień Papieski. Na co zwraca uwagę towarzyszące mu hasło pt. „Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”?
Temat XXIV Dnia Papieskiego nie należy do łatwych, ale jest fundamentalny dla naszego życia i naszej wiary. Cierpienie i starość są organicznie wpisane w naszą ludzką kondycję, są rzeczywistościami, od których nie sposób uciec. Oczywiście, są próby ich „pudrowania” czy niedostrzegania. Brak zgody na nie, niezrozumienie tego, czym są, znajduje w pewnym stopniu swój rezonans chociażby w dzisiejszych postawach proaborcyjnych i proeutanazyjnych. Starość i cierpienie przeżywane w duchu wiary nie są klęską i porażką, ale paradoksalnie mogą stać się szansą odkrycia istoty życia oraz okazją do dojrzewania do świętości.
Według jakiego klucza warto włączyć się w propozycje, jakie znajdziemy w programie Dni Kultury Chrześcijańskiej?
Wśród wydarzeń całego tygodnia zaplanowaliśmy konkursy dla dzieci i młodzieży, spotkanie z Krzysztofem Zanussim oraz Mileną Kindziuk, do swoich wnętrz zaprosi Muzeum Diecezjalne oraz Muzeum Jana Pawła II, nie zapomnieliśmy o melomanach, którym chcemy zaprezentować organowy cykl poświęcony Hiobowi. Kontynuując tradycję czytania dzieł św. Jana Pawła II, w parafiach siedleckich i dekanalnych usłyszymy list apostolski „Salvifici doloris”, nie zabraknie również czasu na modlitwę i osobistą refleksję. Dla szerszego zapoznania się z przygotowaną ofertą odsyłam przede wszystkim do mediów diecezjalnych.
Dziękuję za rozmowę.
Co na to Zanussi?
Bohaterowie filmu „Liczba doskonała” z 2022 r. stawiają sobie pytania o sens życia, przemijanie, intelekt, miłość, Boga. – Dostajemy w nim jako widzowie inspirację do tego, by na nowo pokochać swoje życie. Zachęcając do udziału w spotkaniu z reżyserem i w projekcji, posłużę się sceną z filmu: Wujek, który przylatuje z Izraela, mówi do swojego młodego kuzyna: nigdy nie kochałem, nie wiedziałem, czym jest miłość. Wszystko sobie kupiłem. Ale dziś po spotkaniu z tobą, pierwszy raz w życiu pomyślałem o tobie i chciałem ci powiedzieć, co będzie dobre dla ciebie… I to jest miłość – mówi Agnieszka Pasztor, która poprowadzi spotkanie z K. Zanussim. A spotkanie po przedpremierowym pokazie filmu „Liczba doskonała” wspomina tak: – Po projekcji usiedliśmy przy okrągłym stole, najpierw była cisza. Najmocniejszym doświadczeniem dla mnie było to, że rozmawiają trzy pokolenia. Pomyślałam, że moje pokolenie jest już lekko osłabione efektem cieplarnianym: bez zagrożeń, z dobrobytem na wyciągnięcie ręki. Za chwilę odejdzie jednak pokolenie ogarnięte intelektualnie i duchowo, które wie, jak żyć. Wykształcone, świadome wartości i celu życia. A ci najmłodsi… Czy my dziś wiemy, jak żyć?
SPOTKANIE Z KRZYSZTOFEM ZANUSSIM I POKAZ FILMU „LICZBA DOSKONAŁA” – 14 października, 19.00, NoveKino w Siedlcach
Jubileusz(e) El Greca
Muzeum Diecezjalne ma powody do świętowania. To 60 rocznica odkrycia obrazu „Ekstaza św. Franciszka”, 50 rocznica pierwszej konserwacji dzieła El Greca oraz 20 rocznica pierwszej prezentacji. Pod hasłem „Jubileusz El Greca” MD zaprasza na uroczystości zaplanowane na 17 października. Rozpoczną się w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury o 17.00. O jubileuszu opowie dyrektor MD ks. dr Robert Mirończuk. „El Greco, Velazquez i Rubens. Mistrzowie pędzla w tajnej służbie Króla Hiszpanii” to tytuł wystąpienia prof. Cezarego Talachy i dr. Pablo de la Fuente. O ciekawostkach związanych z mistrzowskim dziełem będzie także w rozmowie ks. kan. Henryka Drozda i dr. Mirosława Roguskiego. Po koncercie zespołu Cafè Cortao el Grupo Flamenco de Varsovia uroczystości przeniosą się do muzeum, gdzie nastąpi wernisaż wystawy.
JUBILEUSZ EL GRECA – 17 października, 17.00, Sala Biała MOK w Siedlcach
Oblicza starości
Wolimy mówić „jesień życia” niż „starość” i „przemijanie” niż starzenie się, ale nie da się zaklinać rzeczywistości. Czy tego chcemy, czy nie, starość jest wpisana w nasze życie, i to na równych prawach z dzieciństwem, młodością i wiekiem dojrzałym. O tym, że była – i jest nadal – inspiracją dla wielu artystów, przekonać się będzie można, oglądając wystawę zatytułowaną „Starość i cierpienie w malarstwie” w Muzeum Diecezjalnym. 18 października, o 10.00 i o 14.00, kustosz muzeum Dorota Pikula-Kuziak oprowadzi chętnych po muzealnych salach, zatrzymując się szczególnie przy obrazach, eksponujących wątek starości, cierpienia i śmierci. Uwaga! Na hasło: „DNI KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ” przy zakupie biletu odwiedzający mogą liczyć na 50% rabat.
WYSTAWA „STAROŚĆ I CIERPIENIE W MALARSTWIE” – 18 PAŹDZIERNIKA, 10.00 i 14.00, MUZEUM DIECEZJALNE W SIEDLCACH
Muzycznie o Hiobie
Petr Eben (1929-2007) zaliczany jest do najbardziej znanych współczesnych czeskich kompozytorów. Jego twórczość obejmuje wszystkie gatunki muzyczne – od opery, poprzez oratorium i symfonię koncertową, na mszy i koncercie organowym kończąc.
Ukończona w 1987 r. kompozycja „Hiob na organy i mówcę” stanowi drugi po „Fauście” większy cykl filozoficzny twórczości organowej P. Ebena. Utwór ten, podobnie jak inne jego dzieła organowe, powstał w oparciu o improwizacje koncertowe. Twórca osadza biblijną historię Hioba w muzyce, przeplatając osiem części organowych fragmentami z Księgi Hioba wygłaszanymi przez mówcę oraz projekcją multimedialną. Każda z ośmiu części nawiązuje do konkretnego fragmentu starotestamentalnej księgi i związana jest z tematem, który wprost zaznaczony jest w jej tytule: „Przeznaczenie”, „Wiara”, „Przyjęcie cierpienia”, „Tęsknota za śmiercią”, „Rozpacz i zrezygnowanie”, „Tajemnica Stworzenia”, „Pokuta i zrozumienie”, „Nagroda Boga”.
KONCERT: P. EBEN „HIOB NA ORGANY” – 19 października, 18.45, katedra Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach. Wykonawcy: Mikołaj Ciombor, Bartosz Grzywacz, Piotr Thel, Mateusz Rzewuski, Adam Szczepański
Szach-mat!
„Jak nauczyć dziecko radzić sobie w życiu? Najlepiej nauczyć je grać w szachy!”. Jak widać, moda na szachy nie przemija – także z tego względu, że to gra przypominająca życie. Każdy z nas jest pionkiem – mocniejszym, słabszym – i tylko razem, nigdy w pojedynkę, możemy osiągać wyznaczane cele. Turniej, który odbędzie się w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej, rozegrany zostanie systemem szwajcarskim, w siedmiu rundach, tempo gry – 10’ + 5’’ na ruch. Sędziować w nim będzie Tomasz Sikorski – prezes Klubu Szachowego „Skoczek”. Zapraszamy do udziału.
OTWARTY TURNIEJ SZACHOWY – 19 października, 10.00, Zespół Szkół w Bojmiu
BIOGRAFISTKA WOJTYŁÓW W SIEDLCACH
Zwieńczeniem Dni Kultury Chrześcijańskiej będzie spotkanie z Mileną Kindziuk, medioznawcą i autorką wielu publikacji, m.in. biografii ks. Jerzego Popiełuszki oraz rodziny Wojtyłów. To dzięki niej znamy szczegóły życia przedwcześnie zmarłego brata Karola Wojtyły – Edmunda, jak też wiele faktów dotyczących jego rodziców – Emilii i Karola. Badawcza pasja, reporterska ciekawość i umiejętność ciekawego opowiadania sprawiają, że spotkanie z kolejnymi książkami autorstwa M. Kindziuk to prawdziwa przyjemność. Tego samego oczekujemy po spotkaniu!
SPOTKANIE Z MILENĄ KINDZIUK – 20 października, 16.00, Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach
LI