Aktualności
Tylko przy zachowaniu zasad bioasekuracji

Tylko przy zachowaniu zasad bioasekuracji

Hodowcy drobiu, którzy nie przestrzegają zasad bioasekuracji, nie otrzymają odszkodowania za poniesione straty w wyniku wystąpienia ptasiej grypy - informuje resort rolnictwa.

Pod koniec ubiegłego roku weszło w życie rozporządzenie ministra rolnictwa w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Dyrektywa została wydana w związku z występowaniem ognisk wirusa ptasiej grypy w naszym kraju i nakłada na hodowców szereg wymogów dotyczących utrzymywania drobiu. Zakazuje ono m.in. organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów z udziałem żywych kur, kaczek, gęsi, indyków, przepiórek, gołębi i innych ptaków; pojenia drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki; wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa, w którym jest utrzymywany drób, padłych dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych.

Nowe przepisy nakazują odosobnienie drobiu w zamkniętych obiektach budowlanych lub innych miejscach, aby niemożliwy był kontakt z ptakami dzikimi. Należy odpowiednio zabezpieczyć paszę. W gospodarstwie powinna być stosowana specjalna odzież i obuwie ochronne, a także należy wyłożyć maty dezynfekcyjne w wejściach do budynków, w których trzymany jest drób.

Transporty powinny być zgłaszane powiatowemu lekarzowi weterynarii co najmniej na 24 godziny przed przemieszczeniem.

W razie podejrzanego zachowania drobiu, hodowca powinien niezwłocznie zgłosić fakt ten do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/prezydent miasta).

W przypadku nieprzestrzegania zasad bioasekuracji zapisanych w rozporządzeniu hodowcy drobiu nie otrzymają odszkodowania za straty poniesione w związku z ptasią grypą – poinformował resort rolnictwa w komunikacie.

HAH