Aktualności
Tysiąc drzew na minutę

Tysiąc drzew na minutę

Ponad 23 mln sadzonek drzew zasadzą w tym roku leśnicy na terenie 25 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.

 

Co roku w całym kraju pojawia się ok. 500 mln nowych sadzonek, co daje aż 1 tys. drzew na minutę. Obliczono, że gdyby wszystkie sadzonki posadzić w jednym rzędzie, dałoby to odległość z Ziemi na Księżyc i z powrotem. Można byłoby obsadzić nimi prawie 75 tys. boisk piłkarskich. Leśnicy, głównie przy pomocy pracowników zakładów usług leśnych, odnawiają las w miejscach, gdzie wcześniej prowadzona była wycinka. Zalesione zostaną też grunty, które dotychczas wykorzystywano w rolnictwie.

 

Odporny na zagrożenia

Jak co roku kampania odnowieniowa prowadzona będzie w dwóch turach: wiosennej i jesiennej. Jednak większość prac zostanie wykonana wiosną. Na jesieni zostaną do obsadzenia miejsca, gdzie występują zagrożenia związane z ryzykiem zniszczenia upraw przez chrabąszcze czy też panuje wysoki poziom wody lub prace mogą zakłócić okres ochronny ptaków. W tym roku nadleśnictwa zaplanowały do posadzenia łącznie ponad 23 mln sadzonek. Wyprodukowane zostały w szkółkach leśnych znajdujących się na ich terenach. W ubiegłym roku udało się wyprodukować prawie 42 mln sadzonek drzew liściastych i iglastych. W większości stanowiły je gatunki lasotwórcze, takie jak: sosna, jodła, świerk, modrzew, dąb szypułkowy, dąb bezszypułkowy, buk, brzoza, klon jawor, olsza, ale także gatunki biocenotyczne, m.in. jarząb pospolity, dzika róża, dzika jabłoń czy dzika grusza. Zostaną one wysadzone na powierzchni ponad 3,1 tys. ha, z czego  przeszło 260 ha będą stanowiły odnowienia naturalne. Gatunki drzew do odnowień i zalesień leśnicy dobierają zgodnie z siedliskiem, co oznacza, że ich wybór dyktują warunki środowiska. Sadzone są takie drzewa, jakie powinny rosnąć naturalnie na danej glebie. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

 

W jednym nadleśnictwie…

Leśnicy z Nadleśnictwa Międzyrzec zaplanowali w tym roku odnowienia na powierzchni 98 ha, do czego zużyją prawie 600 tys. sadzonek. Przygotowane zostały też plany zalesienia 8,36 ha gruntów porolnych na terenie gminy Drelów i Międzyrzec, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Do zalesień wykorzystanych zostanie 51 tys. sadzonek; głownie sosny i brzozy. Wśród sadzonek przeznaczonych do odnowień znalazło się: 250 tys. sztuk sosny, 320 tys. dęba szypułkowego, 15 tys. sadzonek klonu zwyczajnego i klonu jawora oraz 10 tys. brzozy brodawkowatej. Wyprodukowane zostały w szkółce leśnej Żerocin, zlokalizowanej na terenie leśnictwa Sitno. Do odnowień międzyrzeccy leśnicy wykorzystują także sadzonki mikoryzowane, z zakrytym system korzeniowym (tzw. bryłką). – Produkuje się je z nasion wyselekcjonowanych drzewostanów, o najlepszych cechach dla danego gatunku z terenu naszego nadleśnictwa. Sadzonki mikoryzwoane wytwarza dla nas szkółka kontenerowa w Gościeradowie – wyjaśnia Piotr Kowalczuk, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Międzyrzec. W tym roku wysadzonych zostanie 66 tys. sadzonek mikoryzwoanych sosny i 80 tys. dębu. Produkcja sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym pozwala na wydłużenie okresu sadzenia wiosną i jesienią. Poza tym łatwiej się przyjmują i w pierwszych latach szybciej rosną. – Na terenie naszego nadleśnictwa inicjowane są też odnowienia naturalne, np. sosny pospolitej. W tym roku będzie to powierzchnia ok. 9,5 ha – podkreśla P. Kowalczuk.

Więcej w papierowym wydaniu “EK”.

Małgorzata Kołodziejczyk