Diecezja
Źródło: J
Źródło: J

Tysiącletnie fundamenty

W sobotnie popołudnie w katedrze siedleckiej odbyły się uroczystości rozpoczynające obchody 1050 rocznicy chrztu Polski. Uroczystej Eucharystii w siedleckiej katedrze, która zgromadziła przedstawicieli całej diecezji, przewodniczyli bp Kazimierz Gurda oraz bp Piotr Sawczuk.

Biskup ordynariusz podczas homilii przypomniał powód tego spotkania. - 1050 lat temu książę Polan, Mieszko otworzył drzwi naszej ojczyzny Jezusowi Chrystusowi i przyjął wraz ze swym ludem sakrament Chrztu Świętego - podkreślił. - Rok 966 jest jednocześnie datą zaistnienia Polski na arenie dziejów Europy i świata. (…) Wraz z chrztem zostało wniesione w historię naszego kraju i życie poszczególnych jego synów i córek światło Chrystusa, światło Jego ewangelii.

Powoli zaczęło ono oświetlać drogę życia ochrzczonych. Zaczęli oni osobiście i wspólnotowo pisać swoja historię. Historię, której fundamentem był Jezus Chrystus – zaznaczył pasterz.

Bp Gurda przypomniał, iż choć wraz z kolejnymi pokoleniami Polaków Chrystusowe światło świeciło coraz mocniej, nie zabrakło chwil trudnych. – Świeciło ono w sercach wyznawców Chrystusa i od wewnątrz rozświetlało mroki serc i umysłów. Co nie oznacza, że ciemności nie próbowały na nowo odzyskać dla siebie utraconego obszaru. Ale naród jako całość starał się iść nową drogą wskazaną przez Chrystusa. W czasach, kiedy w życiu naszych przodków brakowało Chrystusa i Jego światła, działo się w naszym życiu źle. Polacy tracili swoją tożsamość narodową i indywidualną, a nawet wolność narodową i osobistą. Wspominamy te sytuacje z bólem. Wspominamy nie po to, aby rozdrapywać rany, ale po to, by nie powtórzyły się w przyszłości. Jednocześnie wiemy, że odrodzenie jedności z Chrystusem owocowało odrodzeniem ducha narodu i poszczególnych jego synów oraz córek. Wiedział o tym nasz wróg, dlatego zazwyczaj uderzał w samo serce naszej polskiej tożsamości i siły. Uderzał w naszą relację z Chrystusem i Jego Ewangelią. Im bardziej mu się to udawało, tym bardziej stawaliśmy się słabi. Gdy zaś potrafiliśmy nasze więzi z Chrystusem obronić, tym byliśmy mocniejsi – przypomniał.

Z tym przesłaniem przedstawicielom wszystkich parafii diecezji siedleckiej wręczono podczas Eucharystii jubileuszowe świece. Biskup ordynariusz podkreślił, że 1050-lecie chrztu naszej ojczyzny jest doskonałą okazją do odnowienia i umocnienia duchowego związku z Chrystusem.

JAG