Rozmowy
Źródło: Santuario-Pontificio-Santa-Casa-di-Loreto/facebook
Źródło: Santuario-Pontificio-Santa-Casa-di-Loreto/facebook

U Mamy w domu

Rozmowa z br. Dariuszem Bryłą OFMCap, który posługiwał w sanktuarium Świętego Domku w Loreto.

Już sam widok bazyliki, jej wystrój i położenie robią wrażenie, ale gdy dodatkowo uświadomimy sobie, z jaką relikwią mamy tu do czynienia, nie można pozostać obojętnym. To przecież ten sam dom, o którym czytamy w Ewangelii w opisie Zwiastowania. Przy każdym „Zdrowaś Maryjo” przenosimy się duchowo w to właśnie miejsce, gdzie Bóg ustami Archanioła Gabriela pozdrowił Maryję. Tutaj, gdzie wypowiedziała swoje „fiat”, dokonała się tajemnica Wcielenia. Tu nosiła pod sercem Jezusa. Tych kamiennych ścian, których dotykali Święta Rodzina, apostołowie, wielu świętych, a później miliony pielgrzymów, mogłem wiele razy dotykać i ja. Przynosiło mi to szczególną wdzięczność i spokój. To uczucie jest podobne do tego, o którym czytamy w Ewangelii: gdy uczniowie po raz pierwszy widzieli zmartwychwstałego Pana, kiedy już nawet mogli Go dotknąć, a jednak z radości jeszcze nie wierzyli. Można powiedzieć, że, dotykając tych kamieni, dotyka się wszystkich wypowiedzianych tu modlitw i nabiera się pewności, że i nasze prośby zostaną wysłuchane.

Przez osiem lat posługiwał Brat we włoskim Loreto. To niezwykłe sanktuarium, bowiem nie czci się tu przede wszystkim wizerunku Matki Bożej, ale Jej rodzinny dom. Podobno ten sam, w którym Niepokalana przyszła na świat i przeżyła spotkanie z Archaniołem?

 

Rzeczywiście, sanktuarium w Loreto pod wieloma względami jest niezwykłe. Przybywając tam, już z daleka możemy zobaczyć piękną bazylikę przypominającą wyglądem obronną fortecę. Wewnątrz mieści się szczególny skarb, „drogocenna perła ukryta w pięknej szkatule” – jak mówiła św. Teresa od Dzieciątka Jezus. Na frontonie XVI-wiecznej bazyliki widnieje duży napis, który odsłania tajemnicę tego miejsca: „Bożej Rodzicielki Dom, w którym Słowo stało się Ciałem”. Mieści się on pod okazałą kopułą, w rzeźbionej obudowie wykonanej z białego marmuru. To w tym domu urodziła się Najświętsza Maryja Panna, tu miało miejsce Zwiastowanie, tu odwieczne Słowo Boże stało się Ciałem. Uściślając – relikwią, którą przechowuje w sobie loretańskie sanktuarium, nie jest cały dom, ale trzy kamienne ściany o wysokości ok. 3 m stanowiące niegdyś przybudówkę do znajdującej się w Nazarecie Groty Zwiastowania. Zarówno tam, jak i w Loreto na ołtarzach umieszczony jest napis przypominający tajemnicę Wcielenia: „Hic Verbum Coro Factum Est”. Ponieważ dom jest niewielki, ma wymiary ok. 4×9 m, często nazywa się go domkiem. ...

MD

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł