Kultura
Źródło: AWAS
Źródło: AWAS

Uchyliliście nam nieba

Galą akordeonową w wykonaniu orkiestry Arti Sentemo pod dyrekcją Zbigniewa Czuryły rozpoczął się 4 stycznia cykl koncertów noworocznych Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim.

W piątkowy wieczór sala widowiskowa pałacu Potockich, gdzie grywał m.in. patron szkoły, wypełniła się po brzegi melomanami – miłośnikami gry akordeonowej, przyjaciółmi radzyńskiej PSM.

Młodzi, zdolni, z sukcesami

W pierwszej części koncertu wystąpili soliści. Jak podkreśliła prowadząca koncert Ewa Zagórska, wszyscy młodzi akordeoniści zdobyli nagrody w konkursach międzyszkolnych, regionalnych i ponadregionalnych oraz ogólnopolskich, gdzie oceniani byli przez wybitnych specjalistów w tej dziedzinie muzyki – profesorów akademii muzycznych. Największy sukces osiągnął uczeń Adam Dudek, zajmując podczas ubiegłorocznego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu szóste miejsce.

W drugiej części koncertu zagrała cała orkiestra. Wprawdzie Arti Sentemo działa zaledwie od ponad roku, to ma już na swoim koncie wiele osiągnięć. Zaliczyć do nich można m.in. udział w XIII Festiwalu Zespołowej Muzyki Akordeonowej Koszalin 2013. Orkiestra została tam bardzo ciepło przyjęta przez publiczność i jako jedyny zespół zagrała na bis. W liście nadesłanym po festiwalu do PSM organizatorzy napisali o Arti Sentemo: „W naszej ocenie, jak i największych autorytetów akordeonu uczestniczących w tegorocznym festiwalu, Zespół zaprezentował się w dobrze dobranym repertuarze, na bardzo wysokim poziomie artystycznym. W pamięci słuchaczy i innych gości festiwalowych pozostanie jako grupa wspaniałych ludzi z dużą kulturą osobistą, mających wielki wkład do wysokiego poziomu festiwalu”.

– Tego typu występy, udziały w konkursach i zdobywane nagrody otwierają młodym ludziom z małego miasteczka furtkę do światowej akordeonistyki. Nie mamy żadnych kompleksów – podkreślał Z. Czuryło, dyrektor PSM w Radzyniu, twórca i kierownik orkiestry.

Kolędy, bajki i klasyka

W programie piątkowego koncertu Arti Sentemo zaprezentowała się w szerokim repertuarze. Słuchacze usłyszeli kolędy („Bóg się rodzi” i „Gdy śliczna Panna”) oraz utwory ludowe i popularne („Remedium” Seweryna Krajewskiego), a także arcydzieło muzyki klasycznej, grane przez największe orkiestry świata – Arię-D-dur z III suity orkiestrowej Jana Sebastiana Bacha. Zabrzmiały też pełne werwy „Harmonikafreunde” Curta Mahra oraz „Salto mortale” R. H. Mullera. Nie zabrakło przezabawnych miniatur – bajek muzycznych Krzysztofa Naklińskiego („Młode jeże na spacerze”, „Nocne łowy starej sowy”, „Pani mucha z panem żukiem spacerują nad potokiem”). Kompozytor w czasie festiwalu w Koszalinie wysłuchał swoich utworów i był pod wielkim wrażeniem ich wykonania przez Arti Sentemo. – Miał w oczach łzy. Prosił o nagranie, bo takiego wykonania jeszcze nie słyszał – wspominał Z. Czuryło.

Muzyczna i duchowa uczta

Po koncercie nie zabrakło słów uznania dla talentu młodych artystów. – Wielki szacunek i uznanie za wspaniałe dzieło, jakim jest orkiestra, za dzisiejszą ucztę duchową, która uchyliła nam nieba – powiedział ks. kan. Andrzej Kieliszek, proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy, na terenie której działa PSM. Natomiast poseł Jerzy Rębek nawiązał do letniej debaty publicznej na temat losów pałacu Potockich. – Wyraziłem wówczas pogląd, że Radzyń może być miastem wielkiej kultury, tymczasem Radzyń już jest miastem wielkiej kultury, a to głównie dzięki Państwowej Szkole Muzycznej.

Kolejne koncerty noworoczne PSM już 16 i 17 stycznia, o 17.00. W piątek w sali koncertowej PSM wystąpią pianiści i soliści, a w sobotę, w sali kinowej „Oranżeria”, soliści i zespoły kameralne.

Anna Wasak