Kultura
K. Martyniuk
K. Martyniuk

Uczcić pamięć słowami

Miejski Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim ogłosił I Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Ryszarda Kornackiego.

To forma uczczenia pamięci zmarłego niedawno nauczyciela, poety, prozaika i animatora kultury, który swoje życie i twórczość związał z miastem. - Bardzo ucieszył mnie ten pomysł i jestem pewna, że Rysiek też byłby zadowolony. Inicjatywa nawiązuje do tego, co wspólnie stworzyliśmy. To były niesamowite czasy. Przez ponad 20 lat przeczytaliśmy tysiące utworów i poznaliśmy wielu młodych twórców z całej Polski. Mam nadzieję, że chociaż u części zaszczepiliśmy pisarskiego bakcyla.

Śledziliśmy losy laureatów i niektórzy zaszli naprawdę daleko – przyznaje Krystyna Kornacka, żona poety.

 

Stawiał na młodych

Kornaccy oraz tworzone przez nich Międzyrzeckie Stowarzyszenie Teatralne mieli istotny wpływ na rozwój kultury w mieście. To od R. Kornackiego wyszła inicjatywa organizacji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Marii Konopnickiej, który przez 22 lata rozbudzał pasje młodych ludzi, wyłaniał debiutujących autorów i – co najważniejsze – był istotnym wydarzeniem, podczas którego gościli znani ludzie kultury i literatury. – Zależało nam na tym, aby zapraszać do miasta wyjątkowe osobowości. Współpracowaliśmy m.in. z naszą rodaczką Sławą Przybylską i jej mężem Janem Krzyżanowskim, scenarzystą oraz aktorem – wspomina K. Kornacka. Międzyrzec gościł m.in. aktorkę Barbarę Horawiankę, podróżniczkę Elżbietę Dzikowską, poetę Ernesta Brylla, aktorów Mieczysława Gajdę i Mieczysława Kalenika czy pisarza Longina Jana Okonia, a młodzi literaci zawsze mogli korzystać z porad krytyka literackiego Waldemara Michalskiego, sekretarza czasopisma literackiego „Akcent”. 

 

Odkryć nowe talenty

– Konkurs sygnowany imieniem R. Kornackiego to pewnego rodzaju kontynuacja konkursu Konopnickiej, z tym że skierowany również do osób dorosłych i obejmuje tylko utwory poetyckie. Chodzi przede wszystkim o popularyzację poezji, ale także stworzenie przestrzeni dla debiutujących autorów. Tego typu inicjatywy nie tylko honorują patrona, ale także są okazją do odkrywania nowych talentów i wzbogacania współczesnej kultury literackiej – podkreśla Leszek Sokołowski, sekretarz konkursu, satyryk. 

Konkurs ma charakter otwarty. Jeden autor może przysłać pięć utworów poetyckich opatrzonych jednym godłem/pseudonimem. Organizatorzy czekają na prace do 10 kwietnia. Zwycięzcy otrzymają nagrody finansowe. Ich pula wynosi w sumie 9 tys. zł. Regulamin konkursu znajduje się na stronie www.kulturamiedzyrzec.pl/konkursy.

MUSZ

Ryszard Kornacki urodził się 28 września 1940 r. w Lublinie. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. W roku 1962 r. przeniósł się do Międzyrzeca Podlaskiego i podjął obowiązki nauczyciela w Szkole Podstawowej nr 2. Był członkiem wielu regionalnych zespołów redakcyjnych i współpracownikiem Katolickiego Radia Podlasie. W latach 1977-1979 dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Międzyrzecu Podlaskim, od 1979 r. dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, a od 1982 r. – nauczyciel w Liceum Ogólnokształcącym.

Jako poeta debiutował w 1959 r. wierszem pt. „Moment” w „Kulturze i Życiu”. Był członkiem m.in. Klubu Literackiego im. Józefa Czechowicza w Lublinie i Lubelskiego Oddziału Związku Literatów, prezesem Międzyrzeckiego Stowarzyszenia Teatralnego (1995-2010), członkiem i redaktorem wydawnictwa Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim.

Zdobywał laury w kilkunastu ogólnopolskich konkursach literackich. W sumie opublikował kilkanaście tomików liryków i aforyzmów. Wydał wspólnie z żoną baśnie i opowieści z Podlasia „Czarna róża” (1993, 2005, 2023). Pomysłodawca i organizator Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Marii Konopnickiej dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Za pracę zawodową i społeczną uhonorowany m.in. odznaką Zasłużony Działacz Kultury (1981), Złotym Krzyżem Zasługi (1986), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski”(1991).

W 1999 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Międzyrzeca Podlaskiego. W 2003 r. wspólnie z żoną otrzymali nagrodę honorową burmistrza miasta – Orlik 2002 za całokształt działalności literackiej. W 2008 r. przyznano R. Kornackiemu odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, a w roku 2010 wspólnie z małżonką otrzymali od kapituły lubelskich mediów honorowy tytuł Bene Meritus Terrae Lublinensi (Dobrze Zasłużeni dla Ziemi Lubelskiej) za popularyzację w kraju Lubelszczyzny. Laureat Złotego Wawrzynu Literackiego (2009) za całokształt twórczości. W 2019 r. świętował 60-lecie swojej pracy literackiej.