Region
Źródło: AE
Źródło: AE

Uczcili pamięć kolegów

Jeziory koło Łosic. Piękny, słoneczny lipcowy dzień. Przed 64 laty w tej małej, malowniczo położonej we wnęce leśnej i liczącej zaledwie kilka gospodarstw podlaskiej wiosce, kwaterował oddział partyzancki 34 pp. AK „Zenona”- mjr. Stefana Wyrzykowskiego.

Poświęcony 29 czerwca 1944 r. sztandar przeszedł już następnego dnia swój chrzest bojowy. Partyzanci po kilkugodzinnej, toczącej się ze zmiennym powodzeniem walce tyralierą opuszczają pole walki, uchodząc w głąb lasu w kierunku Mszanny i Juniewicz i dalej marszem ubezpieczonym aż do Koloni Krynice koło Dziadkowskich. Niemcy po wycofaniu się partyzantów postanowili zemścić się na miejscowej bezbronnej ludności. 1 lipca 1944 r. żandarmi rozstrzelali w przydrożnym rowie w Chotyczach 24 mężczyzn. Zginęli wówczas mieszkańcy Chotycz i Toporowa, Jezior, Ław i Łosic. Ich śmierć upamiętnia pomnik postawiony na miejscu zbrodni w Chotyczach.

Teraz, po 64 latach od tamtych wydarzeń, przed pomnikiem w Jeziorach zebrali się  żołnierze oddziału partyzanckiego „Zenona” będący uczestnikami wspomnianych wydarzeń, by wspólnie z rodzinami, kombatantami i mieszkańcami wielu okolicznych miejscowości uczcić pamięć tamtych dni. Jest ich jednak coraz mniej. W uroczystości wyróżniła się Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji pod komendą Andrzeja Nowaka. Ich przemarsz przez Jeziory pozostawił niezapomniane wrażenie i przywrócił, choć w cząstce obraz tamtego okresu. Rajd rozpoczęto biwakiem nad jeziorkiem leśnym. W Jeziorach uczestnicy rajdu wzięli udział, wraz z wieloma mieszkańcami okolicznych miejscowości, w polowej Mszy św.

W spotkaniu uczestniczyli samorządowcy: starosta bialski Tadeusz Łazowski, starosta łosicki Czesław Giziński, przewodniczący Rady Powiatu Łosickiego Franciszek Hornowski, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Łosice Zbigniew Jaszczuk, burmistrz Janusz Kobyliński oraz wójt Huszlewa Stanisław Stefaniuk.

Uroczystość zakończyła defilada kawalerii. Potem nad jeziorkiem leśnym w pobliżu Jezior odbyło się ognisko żołnierskie, kończące Rajd Konny Szlakiem OP „Zenona” 34 pp AK.

Tadeusz Nieścioruk