Uczcili powstańców
Wydarzenie zainaugurowała Msza św. za ojczyznę w kościele parafialnym pw. św. Zygmunta. Eucharystii przewodniczył dziekan łosicki ks. kan. Michał Śliwowski w koncelebrze z dziekanem janowskim ks. prałatem Stanisławem Grabowieckim, ks. prałatem Henrykiem Rzeszotkiem, ks. Edwardem Borucem – proboszczem parafii Trójcy Świętej w Łosicach, ks. Józefem Sobotką – proboszczem parafii w Huszlewie i ks. Wojciechem Kobylińskim, misjonarzem.
Następnie poświęcono symboliczny nagrobek 18-letnigo Ludwika Pleszczyńskiego, powstańca, uczestnika bitwy pod Mszanną. Spod kościoła św. Zygmunta zebrani przemaszerowali w okolicę ronda przy dworcu PKS, gdzie ks. Edward Boruc uroczyście poświęcił obelisk i tablice upamiętniającą działalność dr. Władysława Czarkowskiego „Czajki”, naczelnika organizacji powstańczej w łosicach oraz dowódcy partii powstańczych z Łosic i okolic, który 150 lat temu złożył swoje życie w ofierze ojczyzny. Został rozstrzelany w Sielcach 29 lipca 1863 r.
Dalsze uroczystości odbyły się na scenie zlokalizowanej na dworcu PKS w Łosicach. Historyk Bogusław Niemirka przedstawił dzieje powstania styczniowego i sylwetkę Władysława Czarkowskiego, bohaterskiego doktora z Łosic. Uczestnicy obejrzeli też oparty na prawdziwych wydarzeniach spektakl pt. „Zawiniątko” w wykonaniu grupy teatralnej „Odskocznia” z Zespołu Szkół im. Adama Naruszewicza. Wystąpił Zespół Aura z Sarnak. Spotkanie zakończyło się grochówką żołnierską i śpiewem pieśni patriotycznych.
Tadeusz Nieścioruk