Rozmowy
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Uczciwość drogą do pięknego życia małżeńskiego

Przed nami kolejny diecezjalny dzień rodziny. Tym razem jego tematyka koncentruje się wokół kolejnego elementu przysięgi małżeńskiej - uczciwości. Jest ona utożsamiana z mówieniem prawdy, nieukrywaniem niczego przed współmałżonkiem. Tymczasem okazuje się, że nie do końca rozumiemy przysięgę. Czym jest uczciwość małżeńska?

Papież rodziny św. Jan Paweł II w katechezach dla narzeczonych mówił, że uczciwość to bycie porządnym człowiekiem przez wzgląd na osobę, z którą się związało nierozerwalnie. Uczciwość mieści się w miłości i wierności oraz służy realizowaniu celów małżeńskich. Są nimi troska o szczęście, dobro małżonków, zrodzenie i wychowanie potomstwa.

Wielu uczciwość kojarzy wyłącznie z wiernością, lojalnością.

Uczciwość to współodczuwanie i współdziałanie małżonków. Dwoje jednym ciałem. Patrzenie w tym samym kierunku. Autor wielu publikacji o tematyce rodzinnej Jacek Pulikowski mówi, że w uczciwości chodzi o swoiste „uczczenie”, uwielbienie drugiej osoby. Oczywiście nie chodzi o oddanie czci w wymiarze boskim, ale w swoisty sposób, ze względu na Boga. Jeśli małżonkowie każdego ranka czciliby siebie wzajemnie, np. podnosząc na duchu, mówiąc ciepłe słowa, świat naszych rodzin wyglądałby inaczej. Gdybyśmy zacieśnili uczciwość tylko do w wymiaru jakiejś lojalności, małżonkowie byliby dla siebie jedynie partnerami, wspólnikami. Kiedy w przysiędze małżeńskiej dwoje ludzi oddaje siebie, zapraszając w tę relację Boga, ta uczciwość nabiera Bożej mocy i rozciąga się na płaszczyznę duchową i cielesną. ...

Jolanta Krasnowska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł