Kultura
Źródło: MK
Źródło: MK

Uczta dla ucha i ducha

Od 15 października do 6 listopada w Radzyniu Podlaskim trwać będą Dni Karola Lipińskiego.

Ich organizatorem jest Radzyńskie Towarzystwo Muzyczne. Koncertowy cykl, trwający nieprzerwanie od 1984 r., służy przybliżaniu postaci Karola Lipińskiego (1790-1861), urodzonego i wychowanego w Radzyniu Podlaskim znakomitego artysty muzyka, kompozytora i wirtuoza skrzypiec porównywanego do Paganiniego.

Znakomitości

Od początku założeniem organizatorów DKL jest zapraszanie do udziału w koncertach najwybitniejszych polskich artystów. Spośród skrzypków wymienić trzeba Konstantego Andrzeja Kulkę, Krzysztofa Jakowicza, Kaję Danczowską, Bartłomieja Nizioła, Piotra Pławnera czy Dominikę Falger. Występowali również znakomici pianiści: Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Andrzej Jasiński, Krzysztof Jabłoński. Bardzo często w recitalach brał udział Jacek Maksymiuk, wychowanek radzyńskiej Państwowej Szkoły Muzycznej, obecnie wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach.

Z inicjatywą organizowania Dni Karola Lipińskiego od początku związany jest Zygmunt Pietrzak, założyciel i wieloletni dyrektor radzyńskiej szkoły muzycznej. Decyzję o organizacji imprezy podjął on przed laty wspólnie z Bialskopodlaskim Towarzystwem Muzycznym i miejscowym Powiatowym Domem Kultury.

Społecznicy

Początkowo koncerty odbywały się w kilku miastach ówczesnego województwa bialskopodlaskiego: Białej Podlaskiej, Łosicach, Międzyrzecu i Radzyniu. Dzięki Społecznemu Komitetowi Organizacyjnemu Dni Karola Lipińskiego, opierającemu się głównie na aktywności nauczycieli szkoły muzycznej, koncerty w takiej formie trwały do 1989 r. W czasach transformacji ustrojowej i recesji, kiedy to coraz trudniej było zdobyć pieniądze niezbędne do organizacji imprez, przedsięwzięcie polegało na koncertach uczniów szkół muzycznych z Radzynia, Białej i Lublina. Odbywały się one już tylko w Radzyniu.

W 1999 r. na bazie Społecznego Komitetu Organizacyjnego DKL powstało Radzyńskie Towarzystwo Muzyczne im. K. Lipińskiego. Od tego czasu korzystało ono z dotacji urzędu marszałkowskiego, starosty radzyńskiego oraz burmistrza miasta, wspierających koncerty; zaś od trzech lat sponsorem strategicznym imprezy jest Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek.


3 PYTANIA 
Zygmunt Pietrzak – prezes Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego

W historii Dni Karola Lipińskiego ten rok jest szczególny…

Obchodzimy 150 rocznicę śmierci wybitnego wirtuoza i kompozytora. Już w czerwcu, kiedy w Radzyniu odbywało się Powiatowe Forum Kultury, Biblioteka Narodowa obdarowała Radzyńskie Towarzystwo Muzyczne niezwykłą wystawą poświęconą życiu i twórczości K. Lipińskiego.

Została ona wystawiona w gmachu Sejmu RP.

Stało się tak dzięki inicjatywie posła Tadeusza Sławeckiego. Na jej otwarcie przybyło wielu znakomitych gości ze świata artystycznego i naukowego.

Po raz pierwszy też RTM zorganizowało w tym roku w czasie wakacji Radzyńską Akademię Wiolinistyki. Były to warsztaty skrzypcowe dla studentów i uczniów szkół muzycznych z całej Polski, zaś wykładowcami stali się znakomici profesorowie z Akademii Muzycznej w  Poznaniu i Katowicach. RAW zainaugurował koncert zespołu kameralnego – „Kwartet Śląski” z Katowic.

Już niedługo odbędzie się koncert inauguracyjny XXVIII DKL.

Został on zaplanowany na 15 października w sali kina „Oranżeria” Radzyńskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji. Wystąpi zaprzyjaźniona z nami orkiestra Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją Piotra Wijatkowskiego, z udziałem znakomitego solisty – skrzypka Krzysztofa Jakowicza. W nawiązaniu do 150 rocznicy śmierci kompozytora będzie to w zasadzie koncert monograficzny. Jednak ze względu na to, że filharmonia nosi imię H. Wieniawskiego, który urodził się w Lublinie i był jednocześnie uczniem K. Lipińskiego, do koncertu włączyliśmy również II Koncert skrzypcowy d-moll H. Wieniawskiego, którego znakomitym wykonawcą jest Jakowicz. W Radzyniu odbędzie się jego pierwsze wykonanie.


MOIM ZDANIEM 
Tadeusz Sławecki – wiceprzewodniczący Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego

Staram się zainteresować osobą Karola Lipińskiego jak najszersze grono osób. Zaowocował kontakt z dyrektorem BN Tomaszem Makowskim, który znalazł wiele cennych pamiątek związanych z Lipińskim, m.in. nokturn. Wskazywał na to wybitny współczesny skrzypek Konstanty Andrzej Kulka. Będąc członkiem sejmowej Komisji Kultury i Środków Społecznego Przekazu, zorganizowałem w holu głównym sejmu wystawę poświęconą twórczości Lipińskiego. W ministerstwie kultury złożyłem też wnioski dotyczące upamiętnienia wybitnego wirtuoza i kompozytora. Jest jeden pozytywny oddźwięk – podpisana została decyzja o przyznaniu środków na jubileuszowe wydawnictwo płytowe, które zawierać ma mniej znane utwory wirtuoza. Solistą tej płyty będzie Bartłomiej Nizioł. Zapowiada się więc ciekawe wydawnictwo na polskim rynku fonograficznym.

Małgorzata Kołodziejczyk