Kultura
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Uczta dla ucha i oka

W ubiegłą sobotę w mińskim amfiteatrze wystawiona została przepiękna opera Giuseppe Verdiego „Traviata”. Spektakl przyciągnął tłumy.

To już szósta opera zaprezentowana w Mińsku przez artystów warszawskiego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. W ubiegłym roku mogliśmy obejrzeć „Księżniczkę Czardasza”, dwa lata temu „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki, a jeszcze wcześniej „Skrzypka na dachu”  i „Cyrulika Sewilskiego” Rossiniego. Teraz przyszedł czas na wielki operowy hit: „Traviatę”. Jest to najpopularniejsza i najczęściej grana na świecie opera Giuseppe Verdiego. Opowiada o tragicznych losach kurtyzany, która z miłości do młodego poety nawraca się z drogi grzechu. „Traviata” ma też bardzo interesujące libretto, napisane na podstawie „Damy Kameliowej” Aleksandra Dumasa.

Melomani już od dawna szykowali się do tego wyjątkowego przedstawienia. – Byłam na wszystkich operach w amfiteatrze. Jednak „Traviata” jest moją ulubioną, dlatego na sobotni wieczór czekałam z niecierpliwością. I nie zawiodłam się – mówi mińszczanka Anna Sasimowska.

Dzieje zbłąkanej Violetty i jej ukochanego Alfreda, ujęte w formę operową, wzruszają i zachwycają melomanów od przeszło 150 lat. Również do mińskiego amfiteatru przyciągnęły licznych miłośników wielkich form muzycznych.

Widowisko wyreżyserował Jan Młodawski. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra „Romantica” pod kierownictwem Anny Barańskiej. W roli Violetty wystąpiła sopranistka Justyna Reczeniedi. Jej ukochanego zagrał Andrzej Wiśniewski, tenor.

Przedstawienie co chwilę było przerywane oklaskami. Przepiękne i fantastycznie wykonane arie, a także pieśni chóralne wzbudzały zachwyt publiczności. – Na koncerty symfoniczne nie chodzę, ale na tę operę dałam się namówić koleżance – mówi 23-letnia Marta. – Bałam się, że przez te blisko trzy godziny będę się nudzić, a tu nawet nie zauważyłam, jak szybko ten czas minął. Za rok, kiedy będzie wystawiana kolejna opera, na pewno się na nią wybiorę – dodaje. Przepiękny spektakl był niecodzienną okazją do spotkania z profesjonalną sztuką. MD

MD