Kultura
Źródło: AWAW
Źródło: AWAW

Uczta dla ucha

Od 20 do 21 października trwał w Białej Podlaskiej tegoroczny Podlasie Jazz Festiwal. Była to już jedenasta edycja tej imprezy.

Pierwszego dnia wystąpiła grupa Chłopcy kontra Basia, która zaprezentowała utwory folkowe w aranżacji jazzowej. Potem scenę zajął Janusz Szrom, a towarzyszyło mu trio Zbigniewa Wrombla. Artysta wykonał kilka utworów z repertuaru Czerwonych Gitar, Tadeusza Nalepy i Czesława Niemena, oczywiście wszystko w konwencji jazzu. Niedziela minęła pod znakiem świętowania 25-lecia bialskiej grupy Jazz Trio. Jubilatom na scenie towarzyszyli Danuta Błażejczyk, Małgorzata Markiewicz i Adam Wendt. Punktem kulminacyjnym festiwalu był natomiast występ Lory Szafran, która zaprezentowała program „Sekrety życia według Leonarda Cohena”.

Dwudniowa impreza odbyła się w auli bialskiego AWF. Jak zwykle dopisali też wielbiciele jazzu.

– Podlasie Jazz Festiwal jest obecnie ceniony nie tylko w regionie i Polsce, ale również na świecie. Mam propozycje występów od artystów z całego globu, z tak znaczących ośrodków kulturalnych jak Nowy Jork, Chicago czy Boston. We wcześniejszych edycjach występowali tu muzycy z Filadelfii, Berlina, Paryża i Amsterdamu. W 2010 r. byliśmy nominowani w konkursie organizowanym przez portal Onet.pl do nagrody w kategorii najdonioślejsze wydarzenie kulturalne ostatnich 20 lat w województwie lubelskim. W tym gronie znalazła się także Scena Plastyczna KUL, Leszek Mądzik i  Festiwal Filmowy Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym. Ostatnio zostaliśmy wytypowani, jako reprezentant Polski wschodniej, do reklamowania projektu Piękny Wschód, realizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego – mówi Jarosław Michaluk, organizator festiwalu i zarazem członek grupy Jazz Trio.

Spytany o jubileusz swojego zespołu, twierdzi, że 25-letni staż jest dla nich powodem do wielkiej radości. – Wspólnie wytrwaliśmy w tej niełatwej muzyce i ciągle mamy chęci do dalszego tworzenia, nagrywania i koncertowania. Z okazji jubileuszu nagraliśmy też naszą trzecią płytę, na której wystąpiła Małgosia Markiewicz. Już dziś zapraszamy na nasze kolejne festiwale i koncerty – podsumowuje J. Michaluk. 

Agnieszka Wawryniuk