Region
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Ukrainki znalazły pracę w szkołach

Pracę w szkołach podstawowych w charakterze pomocy nauczyciela rozpoczęło w Siedlcach 21 Ukrainek. Wesprą uczniów zza wschodniej granicy w pokonywaniu bariery językowej i kulturowej.

To efekt umowy podpisanej 8 kwietnia przez miasto z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, która będzie opłacać pracę kobiet w ramach programu interwencyjnego zatrudniania uchodźców „Cash for work”. W każdej siedleckiej podstawówce zatrudnienie znalazły jedna lub dwie osoby z Ukrainy. - Będą pracowały w charakterze pomocy nauczyciela. To są stanowiska niewymagające kwalifikacji pedagogicznych - wyjaśniał Sławomir Kurpiewski, naczelnik wydziału edukacji urzędu miasta, podczas konferencji prasowej.

Szczegółowy zakres obowiązków określa dyrektor danej szkoły. – Głównie jest to wsparcie uczniów z Ukrainy w pokonaniu bariery językowej, odnalezieniu się w nowej sytuacji, w kontakcie z rówieśnikami, nauczycielami, pomoc w nauce – wyliczał S. Kurpiewski.

Ukrainki będą pracować sześć godzin tygodniowo, maksymalnie przez 22 dni robocze w miesiącu. Ich praca ma być rozliczana co tydzień, a płatnikiem będzie Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. – Umowy-zlecenia będą obowiązywać przez trzy miesiące, czyli do końca roku szkolnego. Istnieje możliwość ich przedłużenia, jeśli pojawi się potrzeba wakacyjnych zajęć czy warsztatów – podkreśliła Aleksandra Wojtaszek, przedstawicielka fundacji.

Zatrudnione panie zostały zrekrutowane przez Powiatowy Urząd Pracy. – Większość obywatelek Ukrainy dokonała wcześniej zgłoszenia o poszukiwaniu zatrudnienia w PUP w Siedlcach. Mamy więc satysfakcję, że od początku oferowaliśmy w mieście pełny zakres niesienia pomocy, dając uchodźcom możliwość rejestrowania się w urzędzie pracy. W efekcie mieliśmy w bazie tak wiele osób, które poszukiwały tego rodzaju zajęcia – podkreślił prezydent Andrzej Sitnik.

 

Zarejestrowani w urzędzie pracy

W PUP zarejestrowanych jest także sześcioro ukraińskich nauczycieli. Miasto nie planuje ich jednak zatrudniać. Jak tłumaczył S. Kurpiewski, są to osoby bez znajomości języka polskiego, dodatkowo potrzebna byłaby nostryfikacja dyplomu, a poza tym w szkołach nie ma wakatów. Póki co jedną osobę zza wschodniej granicy planuje zatrudnić Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna.

Według stanu na 8 kwietnia do siedleckich przedszkoli publicznych i niepublicznych uczęszcza 88 dzieci z Ukrainy. W szkołach podstawowych jest 330, a w ponadpodstawowych 39 uczniów ze Wschodu. Wielu uczniów zrezygnowało z nauki w Siedlcach, bo niektóre rodziny wyprowadziły się do innych miejscowości, a kilka osób przeszło na naukę online w szkołach ukraińskich.

HAH