Aktualności
Ułatwienia w ZUS

Ułatwienia w ZUS

Szacuje się, że liczba osób głuchych w Polsce sięga około 500 tys., zaś kolejne 900 tys. ma poważny uszczerbek słuchu. Ta bariera komunikacyjna często uniemożliwia im samodzielne załatwienie spraw. Z myślą o nich ZUS uruchomił e-wizyty w języku migowym PJM.

E-wizyta to wideorozmowa z ekspertem ZUS, która umożliwia załatwienie większości spraw bez konieczności wychodzenia z domu. Aby z niej skorzystać, wystarczy mieć komputer z kamerą i mikrofonem lub smartfon.

– Urząd wprowadził e-wizytę w listopadzie 2020 r. Codziennie taką formę kontaktu wybiera kilkaset osób – tłumaczy Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego. – W ten sposób klienci mogą załatwić sprawy dotyczące emerytur i rent, zasiłków, kwestii związanych z prowadzeniem firmy czy też potwierdzić profil PUE. W województwie mazowieckim z tej formy kontaktu skorzystano do tej pory aż 8,5 tys. razy.

Od 16 lutego w ramach e-wizyty można umówić się na konsultacje w języku migowym PJM. – Dotyczy to kwestii zasiłków oraz emerytur i rent – precyzuje P. Olewiński, zauważając, że taka forma stanowi szansę na samodzielne załatwienie sprawy z ekspertem ZUS, bez konieczności wychodzenia z domu. – Aby zarezerwować e-wizytę, należy na stronie www.zus.pl wybrać zakładkę „umów e-wizytę”, a następnie „umów e-wizytę w języku migowym (PJM)”. W kolejnym kroku należy wskazać temat wideorozmowy oraz wybrać jej termin – tłumaczy. Jak się okazuje, dzięki zastosowaniu odpowiednich kolorów i kontrastu na stronie, mogą to zrobić także osoby niedowidzące. Dzień przed spotkaniem osoba, która umówiła się na e-wizytę w ZUS, otrzyma sms przypominający o konsultacji (na numer telefonu podany podczas rejestracji), zaś godzinę przed spotkaniem maila z linkiem – po kliknięciu w niego nastąpi połączenie z pracownikiem ZUS.

Jeśli ktoś nie może skorzystać z umówionej e-wizyty albo już nie potrzebuje konsultacji, powinien ją odwołać. – To bardzo ważne. Dzięki temu swoją sprawę w ZUS będzie mogła załatwić inna osoba – zaznacza P. Olewiński.

JAG