Rozmowy

Umarłych godnie pogrzebać

Rozmowa z ks. dr. Łukaszem Celińskim, kierownikiem Referatu Liturgicznego Kurii Diecezjalnej Siedleckiej.

Od 1 lipca zacznie obowiązywać w naszej diecezji dekret dotyczący zasad liturgiczno-muzycznych celebracji pogrzebu. Jaki jest jego cel?

Nie jest to pierwszy tego typu dekret w naszej diecezji. Wcześniej ukazał się podobny dokument dotyczący pewnych elementów liturgiczno-muzycznych związanych z celebracją małżeństwa. Ten, który wkrótce wejdzie w życie, stanowi jego kontynuację. Zawiera wstęp teologiczno-duszpasterski, zagadnienia związane z różnymi formami pogrzebu. Mówi również o czasach, w jakich można go sprawować, wyjaśniając m.in., jak liturgia pogrzebowa powinna wyglądać podczas Triduum Paschalnego. Dokument jest również opatrzony w aneks Komisji ds. Muzyki Kościelnej naszej diecezji.

Znajdziemy w nim repertuar śpiewów odpowiadających godności celebracji.

 

Czy dekret wprowadza jakieś zmiany?

Nie ustanawia żadnego nowego prawa. Dokument ten przede wszystkim porządkuje rozproszone w różnych księgach przepisy, doprecyzowuje kwestie zawarte w dokumentach II Synodu Diecezjalnego. Nie są one znane szerszemu gronu, natomiast dekret jest dostępny dla wszystkich. Można i warto się z nim zapoznać, ponieważ znajdują się w nim ustalenia stanowiące podstawę rozmów w kancelarii parafialnej i dotyczą nie tylko duchownych, ale i wiernych świeckich.

 

Przejdźmy zatem do konkretów. Które elementy szczególnie wymagały doprecyzowania?

Najbardziej delikatną sprawą są coraz częstsze pogrzeby z obecnością urny czy pochowanie ludzkich prochów po kremacji, a nie trumny z ciałem. Z różnych względów, niestety, czasami wyłącznie praktycznych, zanika najbardziej uroczysta forma pogrzebu oparta na trzech stacjach, tzn. w domu zmarłego, w kościele i na cmentarzu. W niewielkim stopniu tradycja ta jest obecna jedynie w mniejszych parafiach na terenach wiejskich. W związku ze zmieniającą się rzeczywistością, a także wchodzącymi bardzo mocno różnymi trendami, które nie mają teologicznego uzasadnienia, kwestie te trzeba było uściślić. ...

Jolanta Krasnowska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł