Region
Źródło: KO
Źródło: KO

Umowa podpisana z wyborcami

Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości zaprezentowali umowę programową, jaką obywatelom zaproponował kandydat partii na prezydenta Andrzej Duda. Opiera się ona na czterech filarach: rodzinie, pracy, bezpieczeństwie i dialogu.

Eurodeputowany PiS przedstawił dokument 28 lutego na konwencji w Warszawie. - Program został przygotowany w formie umowy społecznej. A. Duda podpisał ją, zobowiązując się przed całym społeczeństwem, że będzie realizował zapisane w niej zadania - powiedział poseł Krzysztof Tchórzewski, podczas konferencji prasowej zwołanej 2 marca w Siedlcach. Umowa zawiera cztery priorytety prezydentury, które zostaną wdrożone tuż po wygranych przez Dudę wyborach.

– Są to rodzina, praca, bezpieczeństwo i dialog. Wynikają z ogólnego programu Prawa i Sprawiedliwości – uzupełnił K. Tchórzewski.

Dialog podstawą demokracji

Poseł zwrócił uwagę, że aktualnie urzędujący prezydent nie korzysta z uprawnień wynikających z konstytucji i mandatu uzyskanego w powszechnych wyborach. Należałoby to zmienić. – Prezydent może bardzo mocno zwracać uwagę na egzekwowanie zobowiązań przyjętych przez opcję, która wygra wybory. Służy temu zwoływanie posiedzeń rady gabinetowej, czyli rady ministrów, pod przewodnictwem głowy państwa, wymuszając w ten sposób dialog rządu z różnymi stronami społecznymi. W obecnej kadencji instytucja prawie niewykorzystywana – podkreślił K. Tchórzewski. Zdaniem parlamentarzysty, prezydent może głębiej wsłuchiwać się w oczekiwania społeczeństwa poprzez organizowanie spotkań z niezadowolonymi, a w sytuacji konfliktu rozpocząć dialog społeczny. – Wszystkie problemy w państwie demokratycznym są rozwiązywane za pomocą dialogu. To podstawowy filar demokracji – zwrócił uwagę poseł PiS.

Wskazał również, że obecnie ma miejsce deprecjonowanie spraw związków zawodowych. – Elementem demokracji są mocno konstytucyjnie umiejscowione związki zawodowe, które mają pilnować, aby pracodawca nie przekroczył bariery związanej z równowagą społeczną, z tym, jak mają być traktowani pracownicy – powiedział K. Tchórzewski.

Przywrócić wiek emerytalny

Jednym z ważniejszych filarów, na którym opiera się nie tylko program A. Dudy, ale partii PiS jest rodzina. – Polska rodzina potrzebuje radykalnych zmian i pomocy ze strony państwa. Potrzebuje kilku podstawowych rzeczy: pracy, mieszkania, pomocy państwa, solidarnej opieki społecznej oraz dobrej oświaty – wyliczał senator Waldemar Kraska, zastępca przewodniczącego senackiej komisji rodziny.

A co przyszły prezydent Duda chciałby zmienić? Priorytetowym hasłem jest 500 zł na każde dziecko dla najuboższych rodzin i 500 zł poczynając od drugiego dziecka dla zamożniejszych. – Pieniądze nie są zbyt duże, ale mimo wszystko będą znacznym zastrzykiem materialnym dla rodzin wielodzietnych – zauważył senator.

Wśród zapowiedzi programowych Dudy znalazło się również bezpieczeństwo rodziny dotyczące opieki zdrowotnej. – Do szkół powinny wrócić gabinety lekarskie i stomatologiczne. Dostęp najuboższych do opieki dentystycznej jest utrudniony – zwrócił uwagę W. Kraska.

Następnym ruchem ma być likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia. – To instytucja działająca na niekorzyść pacjenta. Urzędy wojewódzkie powinny przejąć finansowanie budżetowe – podkreślił senator. Kandydat PiS po wygranych wyborach chce dać rodzicom możliwość wyboru, czy posłać dziecko do szkoły w wieku sześciu czy siedmiu lat, a także wrócić do ośmioklasowej szkoły podstawowej oraz czteroletniego liceum.

Politycy PiS zapowiedzieli, że Duda jako głowa państwa zechce przywrócić poprzedni wiek emerytalny, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. – Sytuacja demograficzna w Polsce jest katastrofalna. Jeżeli nie będzie radykalnych, zdecydowanych ruchów ze strony prezydenta i parlamentu, to za kilkanaście lat nasz kraj znajdzie się w dołku demograficznym. W 2050 r. na czterech emerytów przypadną dwie osoby pracujące – stwierdził W. Kraska.

Wsparcie przedsiębiorczości

Politycy PiS zwrócili uwagę, że program A. Dudy dotyczy też kwestii gospodarczych – np. oparcia polityki energetycznej na węglu czy programu rozwoju gospodarczego. – Państwo powinno aktywnie uczestniczyć w organizacji miejsc pracy, powinno być inwestorem gospodarczym. W grę wchodzi wsparcie średniej przedsiębiorczości, m.in. poprzez wyeliminowanie strachu przed kontrolami, które są elementem wywołującym powszechny hamulec przed podejmowaniem działalności – podkreślił poseł K. Tchórzewski.

Kandydat PiS w swoim programie zwraca uwagę również na odbudowę zaufania do sądownictwa w Polsce, a także na aktywną politykę zagraniczną. – Konstytucja daje prezydentowi duże możliwości budowania autorytetu państwa polskiego poprzez mianowanie ambasadorów – zwrócił uwagę poseł. W swoim programie Duda podkreśla także znaczenie bezpieczeństwa państwa. – Obecnie jest niespełna 50 tys. czynnych żołnierzy. To wynik nie tylko nieudolności w kreowaniu bezpieczeństwa zewnętrznego, ale, mówiąc bardzo delikatnie, duże zaniedbanie – podsumował K. Tchórzewski.

KO