Unijna pomoc
Wszystkie akcje w ramach projektu były współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Program Sąsiedztwa Polska – Białoruś – Ukraina INTERREG III A/TACIS CBC. Projekt w sposób dobitny pokazuje, jak można wykorzystać środki z Unii Europejskiej na rozwój sportu i kultury fizycznej
W ramach programu odbyły się cały cykl imprez z udziałem rugbistów Pogoni Siedlce i Sokoła Lwów oraz innych klubów a naszego kraju i za granicy.
W ramach projektu od 7 września 2007 r. do 29 czerwca 2008 r. główny realizator projektu, klub MKS Pogoń Siedlce, zorganizował i przeprowadził wiele imprez na terenie Polski i Ukrainy. Były to: 5 konsultacji trenerskich z udziałem szkoleniowców z Ukrainy i Polski, otwarte Mistrzostwa Mazowsza Dzieci w Rugby, 2 turnieje młodzików drużyn 13- i 7-osobowych, zimowa konsultacja szkoleniowa z udziałem zawodników z Lwowa i Siedlec, zimowe ferie sportowo-integracyjne dla uzdolnionych sportowo dzieci z Polski i Ukrainy oraz Międzynarodowy Turniej Otwarcia dla Dzieci dla drużyn z Polski i Ukrainy. na zakończenie podsumowano współpracę i przekazano stronie Ukraińskiej dokumenty wspólnych metod szkolenia sportowego.
Przy okazji projektu zrealizowano też inne zadania: spotkanie weteranów Siedlec i Lwowa, Międzynarodowy Turniej Rugby kadetów w Żytomierzu z udziałem mistrza Rosji BBA Podmoskowskoje Monino oraz reprezentacjami Ukrainy U17 i U16, turnieje weteranów, kadetów i żaków w ramach obchodach 30-lecia Sokoła i rozegrano towarzyskie spotkanie pomiędzy uczestnikami Konsultacji Trenerskiej a WFS Siedlce Veterans. Weterani z Siedlec wyjechali na mecz z RC KREDO Odessa oraz zwiedzili miasto i okolice, a seniorzy Pogoni wzięli udział w międzynarodowym Turnieju Rugby Lemberg Cup we Lwowie.
Zakończenie wspólnego projektu nie oznacza końca współpracy. Przez rok Pogoń Siedlce i Sokół Lwów miały wiele okazji, by się dobrze poznać. Powinno to dalej procentować we wzajemnej współpracy obu klubów.
(J.W., A.M.)
Andrzej Materski