Kościół
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Uroczystość Wniebowzięcia NMP

15 sierpnia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - znaną w polskiej tradycji jako święto Matki Bożej Zielnej, będące dziękczynieniem za zebrane plony.

W Kościele zachodnim święto to obchodzone jest 15 sierpnia, natomiast Kościoły wschodnie posługujące się kalendarzem juliańskim czczą je trzynaście dni później, czyli 28 sierpnia. Uroczystość Wniebowzięcia NMP, zaliczana do najstarszych świąt maryjnych w Kościele, obchodzona jest od V w. Przypomina o Wniebowzięciu Maryi jako nieśmiertelnej Matki Syna Bożego, której kult nie słabnie do dziś. Potwierdzeniem tego jest wybór Najświętszej Maryi Panny na patronkę metropolii gnieźnieńskiej w X w. (Królowa Polski). 1 listopada 1950 r. papież Pius XII ogłosił prawdę o Wniebowzięciu NMP, jako dogmat wiary katolickiej, w konstytucji apostolskiej „Munificentissimus Deus”.

Wyniesiona do tronu Pana

Podanie głosi, iż w dzień zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny zjechali się apostołowie z oddalonych krańców ziemi, by pochować ciało Matki Zbawiciela u podnóża Góry Oliwnej. Przy zaśnięciu Maryi nie było jednak Tomasza, który po spóźnionym przybyciu prosił o otworzenie Jej grobu. Gdy odsunięto kamień, w miejscu ciała Matki Bożej leżały pachnące lilie i wianki kwiatowe.

Na pamiątkę tego przekazu w święto Wniebowzięcia NMP święci się w kościołach kwiaty i zioła. Przynoszone wówczas barwne bukiety złożone ze zbóż, owoców, ziół, warzyw oraz kwiatów mają chronić przed niebezpieczeństwami żywiołów tego świata. ...

GU

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł