Aktualności
Uroczystości odpustowe

Uroczystości odpustowe

Ojcowie oblaci z Kodnia zapraszają na sierpniowy odpust ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystości jak zwykle rozpoczną się już 14 sierpnia.

W sobotę rano do Kodnia przybędzie XIII Podlaska Konna Pielgrzymka w hołdzie Kawalerii Rzeczpospolitej. Powitanie przed bazyliką nastąpi o. 9.00. W samo południe rozpocznie się Msza św. inaugurująca uroczystości odpustowe. O 16.00 zaplanowano nabożeństwo Drogi krzyżowej na kalwarii, a o 17.00 nieszpory maryjne w bazylice. Kwadrans przed 18.00 na kalwarię wyruszy procesja z obrazem Matki Bożej Kodeńskiej. Potem rozpocznie się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy. Po Eucharystii tradycyjnie zostanie odmówiony Różaniec. Po nim zgromadzeni pielgrzymi będą zaproszeni do Apelu Maryjnego Podlasia. Przed 22.00 zacznie się czuwanie modlitewne, które w tym roku poprowadzi Wspólnota Guadalupe z Lublina. O północy zaplanowano pasterkę maryjną.
Kolejny dzień rozpocznie się Godzinkami ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP o 5.30. O 6.00 i 8.00 sprawowane będą Msze w bazylice. Modlitwa na kalwarii rozpocznie się o 9.00 od Koronki do Miłosierdzia Bożego. Pół godziny później rozpocznie się Msza św. z udziałem przyjaciół Misji Oblackich.
Piętnaście minut przed godziną 12.00 z bazyliki wyruszy procesja z obrazem Królowej Podlasia. W południe będzie sprawowana uroczysta Suma odpustowa. Liturgii będzie przewodniczył biskup pomocniczy naszej diecezji Grzegorz Suchodolski. Tego samego dnia, o 16.30, w bazylice mają być śpiewane nieszpory maryjne. Po zakończeniu zostanie odprawiona Msza św. O 20.30 ojcowie zapraszają jeszcze na Różaniec, a potem na Apel Maryjny. 
Gospodarze kodeńskiego sanktuarium zachęcają, aby przy okazji przyjazdu do Matki Bożej skorzystać z sakramentu pojednania. Kapłani i ojcowie będą spowiadali w sobotę od 14.00 do 16.00 w tzw. Ogrodzie Rajskim obok bazyliki i od 16.00 do 23.45 na kalwarii. W samą uroczystość Wniebowzięcia NMP z sakramentu pokuty będzie można skorzystać o godz. 6.00 i 8.00 w bazylice i od godz. 9.00 do 13.00 na kalwarii. Spowiednicy będą czekali na pielgrzymów także wieczorem o 17.00 w bazylice. 

AWAW